Ako kúpiť laptop pre školáka

Laptop pre školáka

Časy keď sa kvalita notebooku posudzovala najmä podľa výkonu – sú minulosťou. Vývoj mikročipov sa spomalil, Moorov zákon prestal fungovať a u laptopov sme si začali všímať mnohé iné veci.

Žiadne preteky s kmitočtom sa nekonajú. Ak kupujete laptop do školy, počítajte s tým, že sa na ňom bude školák veľa hrať a prehrávať veľa videí. Čisto školské zariadenie už asi neexistuje. A na čo pri kúpe pozerať?

  1. Výdrž batérie. Laptop je prenosné zariadenie a jeho zmyslom je teda nebyť vždy v blízkosti zásuvky. Výdrž 6 hodín na jedno nabitie je minimum, 8 hodín je štandard. Problém je, že životnosť a výdrž batérie určuje zhruba 15 fyzikálnych ukazovateľov a výrobca môže svoje výrobky testovať v iných situáciách ako vy. Vymeniteľná baterka je vítané plus. Poznámka: výdrž sa dá obmedziť pomerne významne niekoľkými trikmi.
  2. Veľkosť a váha. Na trhu je toľko modelov, že si môžete vybrať čokoľvek. Napríklad niečo čo pripomína skôr malý tablet, alebo veľký ťažký (a horšie prenosný) výkonný stroj, kde sa jeho majiteľ bude určite často hrať, alebo pozerať filmy vo vysokom rozlíšení. Tu máte voľné ruky, ale platí – malý prístroj je nepohodlný, ale skladný. Veľký je luxus, ale musíte ho častejšie nabíjať. Zlatá cesta je zrejme niekde medzi 11 až 14 palcami uhlopriečky obrazovky.
  3. Klávesnica a touchpad. Klávesnica by mala byť pohodlná – najväčšou boľačkou laptopov býva, že až po čase zistíte aké sú nízke a malé tlačidlá nepohodlné. Alebo že vypadávajú… Touchpad je nutnosť, nie každý vláči so sebou myšku do školy. Ono odlonosť by mala byť pri laptope pre školáka vôbec prioritou – mladý energický človek svoj počítač najviac „derie“.
  4. Porty. Čím viac „otvorov“ tým lepšie. Napríklad HDMI, viac typov USB, pozícia na vkladanie SD karty – všetko budete možno jedného dňa potrebovať. Čim viac – tým lepšie. Čím staršie „železo“, tým horšia vybavenosť. Možno ste si všimli, že vám v článku neradíme aký máte mať procesor, disk alebo pamäť. Práve tieto veci boli kedysi určujúce. Dnes je dôležitejšie, čo všetko môžete do svojho miláčika zapojiť.
  5. Operačný systém a softvér. Nepodceňujte, čo vám na váš nový počítač predinštaluje výrobca. Chromebooky sú pre deti, štandardom by mal byť najnovší Windows 10 a ak si ho dokážete preinštalovať sami, tak ste v raji.

Nuž a napokon, čo sa týka ceny, slovenskí študenti dobre vedia, že kúpiť si laptop z výplaty na brigáde v zahraničí sa vždy oplatí. Veď taký najlacnejší (budgetový) notebook ako je Dell Inspirion 3000 stojí napríklad v USA už iba 199 dolárov, kým u nás nájdete obchod, kde si za neho vypýtajú aj 500 euro. Cena je kapitola sama o sebe a zvyčajne platí – kto má aký rozpočet, v takej cenovej hladine kupuje. Najdrahšie sú spravidla zázraky od Apple – len pre študentov s bohatými rodičmi, ktorým nechýba zopár tisíc eur. Pri výbere sa v najhoršom môžete poradiť trebárs s Alzou :).