10 dôvodov, prečo ešte neupgradovať na Windows 10

Šťastný chlapík s Windows 95

Windows 10 je na stole a tí čo na neho prešli ho už hodnotia. Niekto sa sťažuje, niekto sa čuduje, niekto sa bojí sledovačiek, niekto ho chváli a niekto je spokojný. Je ale dôvod prechádzať na novú verziu, dokonca aj keď vám ju ponúknu zadarmo?

  1. Váš hardware na to nemá. Klasický dôvod, ale áno, Windows 10 sú opäť o niečo náročnejšie ako predchodca a staršie počítače by sa s ním mohli trápiť.
  2. Ponuka na upgrade platí rok. Užívatelia Windows 7 a 8 majú ročnú lehotu na prechod systému zdarma. Tak prečo chvíľu nepočkať, kým sa z toho nevyvŕbi viac informácií? Napríklad ako pri Windows 8.1, kde konzervatívni užívatelia dostali svoje obľúbené tlačítko Štart späť až po čase.
  3. Starší systém zatiaľ bohato stačí. A nielen na kancelársku robotu, kde vám stačí hádam aj 20-ročný systém. Napríklad Windows 7 SK si zatiaľ poradí aj s najnovšími hrami a hardvérom. Naozaj je vyslovený dôvod pre „desiatku“?
  4. Zvykli ste si na svoje nastavenie v starom systéme. Plno maličkých, ale pohodlných nástrojov už na Windows 10 nejde a museli by ste si plno vecí preinštalovať, alebo dokonca si zvykať na nové ťahy. Máte radi staré periférie. Niektoré novinky môžu byť nepohodlné.
  5. Bezpečnosť pri starých verziách je garantovaná. Áno, ešte dlhé roky má Microsoft podporovať Visty, 7-ky a 8-ky. „XP“-péčka už prestal podporovať, ale tie sú už predsa len staré (a to na nich beží hŕba bankomatov alebo strojov v továrňach). Aj spoločnosti vyvíjajúce antivíry a iný softvér sa nechystajú staršie systémy ignorovať.
  6. Prekáža vám špehovanie. Windows 10 prišiel s masívnym odosielaním dát na rôzne servery po svete. Microsoft tvrdí, že to má len zlepšiť užívateľskú skúsenosť a dáta na nič nezneužije. Ale nemusíte byť paranoik, aby ste sa nad tým aspoň trochu zamysleli. Súkromie si každý váži. Navyše, nová desiatka vás tlačí do updatov, aj keď nechcete.
  7. Desiatka určite obsahuje plno chýb. Každý systém, hocako testovaný má plno neodhalených chýb, ktoré sa odhaľujú až časom. A výrobca potom chrlí záplaty a service packy. Chcete byť testerom alebo užívateľom? Kam sa ponáhľať? Sledujte články ako sa Windows 10 vyvíja, ale nemusíte skúšať chyby na svojej koži.
  8. Chýba vám starý Media Center a DVD player. Po novom si musíte tieto veci nainštalovať inak. Aj prezeranie obrázkov v defaultnom programe sa nejak zvláštne zhoršilo, takže asi siahnete hneď po inom než MS programe. Zvyk je železná košeľa.
  9. Nový browser Edge ešte nie je vypilovaný. Dlhé roky sa všetci tak smiali na zúboženom Internet Exploreri, že Microsoft sa konečne zbavil zdiskreditovanej značky (paradoxne, ku koncu ten nešťastný IE už začal celkom fungovať). Ale nový Edge má skrátka ešte plno múch a konkurenčné browsery sú stále popredu.
  10. Ste stará škola a nemáte radi tablet mód. Hoci sa trh v posledné roky premiestnil z desktopov na mobilné zariadenia, máte skrátka radi klasiku, veľký počítač a prehľadnú plochu, z dlaždičiek vás bolí hlava a je to pre vás ako keď niekto dôchodcu núti používať na staré kolená nové technológie.

Obrázok z theverge.com