Aj brigádnici sa musia pri práci chrániť

Ochranné rukavice

Poznáte skupinu Vrbovskí Víťazi, ktorí vystupujú v montérkach a často si robia srandu s tým, že BOZP (Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci) sú dôležitejšie ako práca samotná? V skutočnosti to až taká sranda nie je – ak prídete ako študent na brigádu a zaradia vás na rizikovú prácu bez akéhokoľvek vybavenia.

Práca sa rozdeľuje do štyroch kategórií podľa rizikovosti. Práve študenti sú zraniteľní v tom, že nemajú s týmto veľké skúsenosti a nemusia byť ani sociálne zbehlí. Žiaľ, je úplne normálne, že na tých najrizikovejších pracoviskách (výškové stavby, výrobné haly) sa zamestnávatelia alebo majstri vôbec neobťažujú oboznámiť študentov so zásadami bezpečnosti pri práci.

Študent by rozhodne mal obdržať pracovné pomôcky ako sú rukavice, okuliare, prilba, gumáky, pracovné odevy a iné veci (ak v inzeráte nie je uvedené výslovne, že si máte veci priniesť sami – vtedy ide ťarcha na študenta a brigáda je menej výhodná). Častým javom je, že študenta na pracovisku majster odbije alebo bagatelizuje zdravotné riziká práce – vtedy by mal byť študent asertívny a naozaj trvať na potrebnej výbave. Žiadnych zopár eur nestojí za poškodené zdravie.

Ešte raz – ak robíte v prachu a zamestnávateľ vám dá len podpísať nejaký papier, môžete ho smelo odmietnuť a žiadať ochranu. Šéf alebo starší robotníci vás môžu vysmiať – ale každý si chráni svoje zdravie, nie druhých. Myslite na to, že na Slovensku sa takéto veci môžu flákať, alebo v civilizovanom zahraničí môžete podobnú veci potiahnuť až na súd – a uspieť. Pretože práca nie je sranda. Človek, ktorý pozná aspoň v hrubých rysoch Zákonník práce so sebou nedá len tak zametať.