Ako držať vysoký krvný tlak pod kontrolou

Krvný tlak

Možno sa pýtate či sa vysokému krvnému tlaku (hypertenzii) dá predísť. Áno, je to možné. Nejedná sa o úpravu tlaku pomocou medikácie, ide to aj inak. Pokiaľ zmeníte svoj životný štýl a najmä kvalitu jedla aj nemožné sa stáva možným.

Keďže udržať zdravé stravovanie je ľahké, pozrime sa teraz aj na iné možnosti, ako si pomôcť životným štýlom k lepšiemu krvnému tlaku.

1. Obmedzte fajčenie

Každá cigareta, zvyšuje krvný tlak až niekoľko minút po tom ako ju vyfajčíte. Preto obmedzte alebo najlepšie – vôbec nefajčite. Je možné, že krvný tlak sa vráti do normálu a zníži sa riziko vzniku srdcových ochorení.

2. Vyvarujte sa alkoholu

Alkohol môže byť aj zdraviu prospešný, dôležité je však jeho množstvo. Ak vypijete každý deň jeden drink (3,5 dcl piva, 1, 5 dcl vína alebo 0,44 dcl likéru) nič sa nestane. Práve naopak prospeje vám to. No v prípade, že to s alkohol preženiete zdraviu prospešný efekt sa vytratí a nastáva úplný opak. Zvýšený príjem alkoholu zvyšuje krvný tlak a tiež znižuje účinnosť liekov. Nehovoriac o tom, že alkohol spôsobuje celú radu iných problémov a chronických chorôb.

3. Znížte príjem sodíka

V priemere prijme dospelý človek 10 g soli za deň. V prípade hypertenzie čo i len nepatrné zníženie tohto množstva môže znamenať zníženie krvného tlaku o 5 – 6 mm Hg.

· Jedlo ochuťte korením alebo bylinkami

· Pozorne čítajte etikety na potravinách

· Znížte príjem spracovaných potravín

4. Znížte stres

Aj chronické napätie a psychická záťaž majú podiel na zvýšenom krvnom tlaku. Zamyslite sa, v akých situáciách sa cítite najviac pod stresom. Keď získate prehľad jednoduchšie nájdete postupy ako sa so stresom vyrovnať efektívnejšie.

Nezabúdajte relaxovať a venovať čas len sami sebe. Venujte sa aktivitám, ktoré máte radi a ktoré ste odsúvali pretože ste si mysleli, že máte nedostatok času. Keď si denne nájdete aspoň 20 minút času pre seba, vaše telo, ale aj myseľ sa vám odmenia v podobe lepšieho zdravia a pružnejšieho myslenia.

Ako vidíte, vysoký krvný tlak sa dá liečiť nielen stravou, ale celkovou úpravou životného štýlu. Teraz je už len na vašom zvážení ako veľmi si ceníte sami seba a vlastné zdravie. Vždy je lepšie začať skôr ako potom, keď môže byť neskoro.