Ako kúpiť poštovú schránku pre váš dom

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1108372325948300.1073741879.439437419508464&type=1&l=2c7a850d2d

Keď som bol malý, stále som chodil kontrolovať poštovú schránku – či mi niečo neprišlo. A to mi ostalo doteraz. (herec Jim Beaver)

Najdôležitejšia vec pri kúpe novej schránky je: kde bude vlastne nainštalovaná? Bude na kovovom plote, murovanej stene, na stĺpiku alebo osadená dokonca inak? Pokiaľ sa bojíte, že bude vaša pošta priveľa vystavená nepriaznivému počasiu, určite siahnete medzi nerezové poštové schránky.

Schránka musí byť ľahko dosiahnuteľná pre poštára aj pre vás (ak chcete typ kde poštár vhodí zásielku spredu a vy otvoríte dvierka zozadu). Dôležitá je aj veľkosť. Väčšie listové obálky C3 (= ako strana A3) sa nemusia do schránky zmestiť a vy nechcete, aby poštár všetko skladal, prehýbal, alebo strkal len do škár vedľa schránky, lebo si inak nevie poradiť.

Dizajn je tiež veľmi dôležitý. Menej napríklad v panelákových bytoch, viac na dedine a v mestkých štvrtiach kde sa žije individuálne. Vidiecke poštové schránky pred domčekmi a vilkami sú viditeľné zďaleka, prvá vec ktorú si všimnú okoloidúci aj návštevníci – reprezentuje vás. Môže ladiť s architektúrou domu, s ceduľkou oznamujúcou, že doma chováte psa a podobne. Je dobré ak je na skrinke aj priestor na vloženie ceduľky a jej ochrana pred dažďom. Na ceduľku si môžete napísať meno alebo inú informáciu. Trebárs tú o nevhadzovaní letákov a reklám.

Na výzor dbajú aj výrobcovia, preto ponúkajú ozaj široké portfólium, či už chcete niečo vkusne funkčné alebo trebárs skrášlené vo viktoriánskom štýle. Práve za kráľovnej Viktórie totiž pošta získala tú podobu akú má dnes – listové obálky, známky, poštári v modrých čiapkach a plášťoch. U nás sa vlastne „známková“ pošta zaviedla tiež okolo roku 1850, takže dizajn akoby z tohto obdobia je veľavravný. Teda, ak nie ste odkázaní len na boxy alebo bytové poštové schránky v panelových domoch, kde je prioritou stlačiť čo najviac pozícií do čo najmenšieho priestoru.

Nuž a nakoniec tu máme bezpečnosť, v skutočnosti však nejde vôbec o bočnú kapitolu. Žijeme totiž na Slovensku a vieme svoje. Čo nie je priviazané, primontované, prilepené… to môže byť ľahko odcudzené. Takže ani neriešime, či sú naše schránky odomykateľné alebo nie ako napríklad v škandinávskych krajinách. Naša súkromná pošta je na to príliš cenná. Preto kupujeme schránky podľa materiálu kovové, masívne a odolné, také, ktoré prípadný zločinec neprekoná iba holými rukami. A zámok potrebujeme kvalitný, nielen akési slabé otáčajúce sa čínske pierko, ktoré veľa nevydrží…

Ale to už záleží od ceny. Väčšinou čím drahšia schránka – tým byteľnejšia a kvalitnejšia. Ak máte dom, na schránke nešetrite a nekupujte si takú za 10 euro… Pretože dobrá schránka s vami môže prežiť celý váš život.