Ako kúpiť stoličku pre malého školáka

Dievčatko si kreslí

Dovŕšenie šiesteho roku života je veľká sláva, nová éra v živote človeka a aj veľa zodpovednosti.

Rodičia zároveň dostanú za úlohu veľa nových nákladov – oblečenie do školy, cestovné, školské pomôcky, tašku… a zoznam nekončí v škole, pokračuje doma. Dieťa by malo dostať svoj vlastný stolík – a prirodzene, aj stoličku (ktorá je predmetom nášho článku).

Teraz zopár vážnych slov: veľkým problémom dnešných dní je slabý pohyb detí a najmä, ich hrbenie. Hrbia sa pri počítači a iných obrazovkách, hrbia sa aj v škole v lavici. Už od najmenšieho veku ich učiť  správne – budú z toho ťažiť celý život. Naopak, problémy s chrbticou nechce asi nikto. Správny sed je symetrický, s vystretým chrbátom opretým o opierku v uhle približne 110 stupňov (ani nohy a trup by nemali byť v 90 stupňovom uhle), mierny rozkrok, predmet záujmu v rovine očí. Stoličky pre deti preto musia byť vyrobené s ohľadom na zdravotné požiadavky vývoja mladého tela.

K zdravotným aspektom patrí aj únava – na ergonomicky zle vyriešenej stoličky sa človek po krátkom čase zbytočne unaví a nemôže sa sústrediť na povinnosti. Stolička môže byť aj dobrá, len nemusí sedieť presne na každého – preto je pri kúpe dobré si ju vyskúšať v predajni, nehanbite sa o to požiadať.

Detské stoličky sú menšie a nie sú vyrábané na takú váhu ako normálne stoličky a kreslá pre dospelých. Je to kvôli bezpečnosti, lebo deti, ktoré sedia na kreslách pre dospelých – z nich často aj nešťastne padajú. Otáčacie kreslá na kolečkách sú pre malých školákov zbytočné – príliš by sa roztpyľovali a asi aj vymýšľali všetko možné, len nie ako sa venovať úlohám. Stolička by mala byť pevná, dizajnovo by sa mal páčiť aj potomkovi,  mala by mať pohodlnú mäkkú časť a mala byť ľahko čistiteľná.

Deti sú špecifické v tom (a obzvlášť tie malé), že nevydržia obsedieť na jednom mieste. Začnú sa vrtieť a pokojne si na sedadlo aj kľaknú. Čiže vystihnúť vhodnú ergonómiu treba už pri nákupe. Existujú aj zdravotné stoličky, s niekoľkými možnými nastaveniami a polohami – predajcovia vás určite radi o všetkom informujú.