
Podľa štatistiky 3 percentá žien a 2 percentá mužov trpia v živote tzv. syndrómom karpálneho tunelu. Ide o stvrdnuté miesto na zápästí – ak ste si presilili zápästný sval, cez ktorý prechádza dôležitý nerv.
Tradične týmto neduhom trpia ľudia vykonávajúci monotónne a dlhodobé práce, ale dnes vám stačí aj vysedávať dlho za klávesnicou a myšou. Výsledkom karpálneho tunelu nie je len bolesť a tŕpnutie prstov, ale aj strácanie citu v prstoch, čo môže vyvrcholiť stratou jemnej motoriky. Takže s prípadnými problémami sa treba obrátiť hneď na lekára, ktorý pacienta ideálne pošle na elektromyografické vyšetrenie.
Zaujímavé je, že karpálny tunel sa netýka malíčka a časti prsteníčka, pretože tie prsty neovplyvňuje prístredný nerv. Niektoré zdroje na rozdiel od úvodu nášho článku uvádzajú, že až trikrát viac žien trpí týmto ochorením – pripisuje sa to menším zápästiam. Mimochodom, ak sa vám karpálny tunel prihodí následkom práce – napríklad šitie alebo montovanie dielov – môžete skúsiť požiadať zamestnávateľa o kompenzáciu.
Liečebných postupov je viac – sú aj nechirurgické aj chirurgické. Niekedy vám môžu predpísať protizápalové lieky alebo dlhý odpočinok vrátane terapie vo forme jemných cvičení. Operácia karpálneho tunela je posledným nástrojom, zato veľmi úspešným – treba sa poradiť s odborníkmi. Ak nechcete so svojím problémom prísť až do štádia operácie, je dobré porozmýšľať o všeobecnej prevencii:
- pri spánku majte vystreté ruky, neskrčené a nepriľahnuté, ruky pri prebratí sa uvoľnite
- používajte správne nástroje, nevykrúcajte zápästia a často doprajte rukám oddych
- nepracujte s počítačom dlhé hodiny v kuse, oddychujte
- existujú zdravotnícke pomôcky – bandáže, chrániče, dlahy, aj na prácu, aj na spánok
- mimo práce sa vyhýbajte monotónnemu vykrúcaniu zápästí a pri silových pohyboch si radšej pomôžte inak
- existujú cvičenia, ktoré majú vaše zápästia udržiavať zdravé a bez problémov
- rozmýľajte o svojich rukách, či necítite nejaký tlak, raďte sa s lekármi
Samozrejme, karpálny tunel skôr dostanete vo vyššom veku (predsa len máte viac opotrebované ruky), alebo máte dedičnú náchylnosť. Aj iné ochorenia môžu mať vplyv – cukrovka, reuma, artritída, obezita… Aj pri karptálnom tuneli vám doktori radia, aby ste dávali pozor na svoju životosprávu a ako zvyčajne, majú pravdu.