Ako na detskú oslavu? Stačí originálna a nevtieravá myšlienka

Detská oslava

Rodič na detskej párty je nestranný, ale tvorivý manažér. Príležitosť na oslavu sa nájde vždy.

Pre staršie deti a najmä teenagerov platí, že čím „menej rodičov“ na párty, tým lepšie. Menšie deti (odrastení škôlkari, školáci na prvom stupni základnej škole) vedia byť naopak oveľa vďačnejšie. Zaujmete ich – a sú vaši. Akurát na nich nesmiete veľmi tlačiť. Detská oslava nemusí byť ani náročná ani drahá. Napríklad neplatenými animátormi môžu byť mama a otec oslávenca a nejaká dobre známa výpomoc z radov ostatných rodičov.

Najlepšie je usporiadať stretnutie s vybranými kamarátmi vašich detí doma – v cudzom prostredí sa nielen krpci cítia trochu neprirodzene. Jedlo, priateľov a dekorácie vyberáte vy, počasie však nie. Práve preto buďte aj v lete pripravení mať plnú obývačku drobizgu. Jedlo by malo byť rýchle a jednohubkové, určené na konzumáciu rukami, ostatne, tak to majú radi aj dospelí.

Deti sa chcú hrať

Keď sa vysporiadate s pravidlom číslo jedna (bezpečnosť na prvom mieste) a odstránite všelijaké nebezpečné, ostré alebo krehké veci z dosahu, je čas zamyslieť sa nad aktivitami pre deti. Tie musia byť milé, zábavné a nejakým spôsobom originálne. Môžete si vymyslieť nejakú rozprávkovú tému, alebo niečo s nesmrteľným evergreenom – zvieratkami. Napríklad môžete pokresliť drobizgu tváre s detskými farbami a podobne.

Alebo vymyslieť sofistikovanú kostýmovo-maskovanú zábavu, to deti väčšinou milujú. Ak nechcete nič vyrábať sami, dobové kostýmy a masky pre deti bývajú väčšinou veľmi lacné, ostatne, nie sú určené na veľa príležitostí. Z detí veľmi rýchlo narobíte princezné, pirátov, kovbojov, nindžov alebo čarodejnice. Určite ste si už všimli, čo u mládeži letí – superhrdinovia, Harry Potter, Pokémoni, Máša a Medveď, Shrek, Barbie a plno značiek, ktoré sa na vás tlačia z obrazovky (a preto ju pre istotu možno necháte zapnutú aj počas oslavy).

Pre vaše malé vďačné publikum určite radi skúsite aj nejaké súťaže a hry. Dôležité je ich neunaviť ešte pred termínom konca oslavy. V neobyčajných kostýmoch má pre ne všetko nové čaro a dokážu lepšie precítiť svoju nekonečnú rozprávku. Kostýmy sa používajú už stáročia a stále je to skvelý darček aj odmena. A tiež aj spôsob ako sa deti zahrajú samotné – pretože ony vlastne už nie sú v kostýme požiarnikov, oni už sú požiarnikmi. Obrovské firmy ako napríklad Disney o tom vedia svoje.

Úžitok vám ostane

Pred koncom ešte výchovná vsuvka – kostýmy môžu deťom lepšie pomôcť socializovať sa, rozbiť rozpaky, prekonať plachosť a nájsť si nových kamarátov. Deti si nevedomky trénujú komunikačné schopnosti, skúšajú si rolu niekoho iného a sú vedené ku kreatívnemu videniu sveta. Pretože ľudia s veľkou predstavivosťou to majú ľahšie aj v dospelom živote.

A napokon, aj teenageri majú zvyk sledovať a napodobňovať svoje obľúbené značky. Možno sa už neprezliekajú za nadprirodzené bytosti, ale stále ich nosia na tričkách a šiltovkách. Hry na party pre teenagerov môžu byť stále pod kontrolou rodičov. Skrátka nechajte mladým dostatok voľnosti a rozpamätajte sa na časy keď ste boli v rovnakom veku.