Menopauza je biologický koniec menšturačného cyklu u ženy – bežne nastáva medzi 40 a 50-tym rokom života, hoci niekedy aj neskôr. Je to normálny a prirodzený stav a je zbytočné sa s tým strestovať – hoci práve aj to sa u dám deje. Predsa len niečo skončilo a niečo začína.
Lekársky je menopauza potvrdená po roku bez menštruácie. Počas týchto prechodných a neskorších mesiacov je bežné, že sa žena v noci viac potí, občas prichádza zimnica alebo naopak, nával horúčavy. Vlasy rednú, prirodzenie je suchšie, spánok je prerušovaný, prsníky strácajú plnosť, kosti hmotu. Mení sa aj metabolizmus – to všetko sú fyzikálne sprievodné javy. Ale sú tu aj psychické dôsledky – zmeny nálad, problémy s pamätou. Týchto znakov je viac. No v tomto článku si chceme povedať o jednom – o náhlom výskyte chĺpkov na miestach, kde predtým neboli, napríklad na krku, hrudníku alebo na tvári. Tieto chĺpky sú nechcené a nepripravenú ženu môžu zaskočiť.
Keď hormóny vyvádzajú
Nedovoľte okolnostiam, aby vás šokovali alebo stresovali. Ide predsa len o štandarnú reakciu tela, ktoré práve prestalo vo veľkom produkovať estrogén (alebo prechádza na „pomalý chod“), ale testosterón, predtým v malom množstve, stále produkuje ako predtým. Takže žiadna žena sa nemení na muža, len prechádza hormonolánou nerovnováhou. Podobný stav môže nastať aj oveľa skôr, napríklad vplyvom syndrómu PCOS alebo užívaním niektorých liekov.
Ak je rast chĺpkov na váš vkus prirýchly a príliš viditeľný, bežte sa poradiť so svojím lekárom. Musíte sa uistiť, že rast chĺpkov súvisí iba s prechodom a nie s iným zdravotným problémom (trebárs nádor na vaječníkoch môže mať podobný efekt). Je možné, že vás všeobecný lekár pošle za gynekológom alebo endokrinológom.
Chĺpky na tvári každú dámu znervóznia – tam sú aj najviac viditeľné. Môže sa to odraziť na vašom sebavedomí, spoločenskom živote, celkovej nálade. Problému sa treba postaviť čelom. Je možné, že vám odborníci doporučia pozmeniť trochu stravu – napríklad zvýšiť množstvo zeleniny, šošovice, ovsu a ďalšie jemné techniky, ako stabilizovať rozbúrené hormóny v tele.
Zbaviť sa chĺpkov rýchlo a efektívne
A ako sa postarať o prípadné tmavé a husté chĺpky? Pri tých jemnejších a nevidteľnejších pomáha aj farbenie alebo makeup. Pri tých hustejších už siahete po pinzete alebo sa skúsite oholiť. Tvár je vaša výstavná skriňa, takže treba všetko dopredu premyslieť. Vosk alebo depilačné krémy by vám pri neopatrnej manipulácii mohli spôsobiť drobné jazvičky, po ktorých netúžite.
Pri trhaní a holení vám vyvystane nová povinnosť robiť to viacmenej pravidelne. Buď doma, alebo navštevovať salón. V tomto bode už na internete určite hľadáte trvalejšie riešenie – pokiaľ možno navždy. Tu prichádza k slovu moderná technológia – elektrolýza alias elektrická ihla. Pracuje s každým chĺpkom jednotlivo, do korienka pustí jemnú dávku elektrického prúdu. Je možné, že pre lepší efekt budete musieť podstúpiť viac ošetrení. Je to kvôli tomu, že sa chĺpky nachádzajú v rôznej rastovej fáze a niektoré napríklad nevidno. Ihla nezmení farbu a povrch vašej pokožky na tvári a je citlivá a dnes už aj bezbolestná. Navyše funguje aj na šedé a blond chĺpky – teda tie, na ktoré nefunguje laserová epilácia.