Ako sa rozhodnúť či kúpiť pevne vstavanú alebo mobilnú klimatizáciu

Mobilná klimatizácia

Pri klimatizáciách sa strieda veľa výrazov – split, multi, kazetové, nástenné, stropné, stacionárne… A samozrejme – mobilné. V tomto článku si porovnáme pevne vstavané a mobilné klimatizácie.  Oba modely totiž majú čosi do seba.

Určite viete na čo klimatizáciu potrebujete. Či na jednu malú izbu, alebo na celý rodinný dom, poprípade pracovisko a tak ďalej. Vo veľkom dome totiž určite siahnete po výkonnom stacionárnom modeli. Mobilné klimatizácie sú zase určené tam, kde je treba rýchlo sa prispôsobovať situácii. Napríklad na chalupu, či do pracovnej unimobunky sú ideálne. No nájdete ich spolu so zvlhčovačmi aj v múzeách a historických budovách – a to dokonca vo veľkých počtoch, pretože zákony neumožňujú robiť moderné zásahy do vzácnych pamiatok.

Mobilné klimatizácie sú pohyblivé, skladné, ľahko sa s nimi dostanete kamkoľvek (aj keď väčšinou musia byť kvôli vývodu pri okne – nevýhoda jednodielnej jednotky). Bývajú tiež menšie a hlavne lacnejšie. Dokonca aj prevádzkové náklady sú nižšie – veľmi dôležité vlastnosti. Na druhú stranu musíte oželieť výkon a tiež takéto jednotky sú menej efektívne z hľadiska životného prostredia, produkujú vyššiu tepelnú stratu ako stacionárne modely.

Malý spotrebič na kolieskach môže mať tiež vyššiu hlučnosť – je dobré sa dopredu informovať u predajcu. Zásadná informácia je tiež, či je treba vymieňať kondenzát alebo nie. Pri mobilných klimatizáciách totiž preferujeme jednoduchosť obsluhy a túto funkciu nemá každá značka alebo varianta. Napríklad klimatizácie dokážu odparovať kondenzát do vzduchu a vy sa tak nemusíte obťažovať jeho neustálym vylievaním.

Medzi hlavné výhody mobilných variant by sme určite zaradili absenciu drahej montáže (naozaj to môže byť veľmi mastná položka). Taktiež nie je kvôli inštalácii treba rozbúrať stenu (na spojenie split jednotiek) či zasekať elektrický kábel do steny. Ten je voľne položený na zemi, takže o neho nezakopnite.

Na koniec pripomenieme, že hoci sú mobilné modely menšie, môžu obsahovať podobne funkcie ako mohutné stacionárne klimatizácie – ovládanie, časovače, bezpečnostné poistky, tepelný režim a podobne. Výber je len na vás.