
Ťažká otázka. Keď sa rodina rozdelí na tábory, obete sú svojím spôsobom všetci, ale zodpovedný za stav je len jeden človek – závislý gambler. Rodina má právo na bezpečie, ochranu financií a majetku – ale vykopať vojnovú sekeru je to najhoršie, čo môžete urobiť. Platí, že vždy sa môžete obrátiť na odbornú pomoc alebo skúsenejších priateľov.
Čeliť závislosti odčerpáva energiu všetkých zúčastnených. Musíte byť pripravení, že sa pri pomoci blízkemu narobíte a možno sa nedočkáte adektvátnej vďačnosti. V skutočnosti nikto nedokáže zabrániť gamblerovi, aby prestal hrať. To je mýtus – ozajstný závislák si vždy po čase nájde tajné cestičky, ak mu v hre bránite fyzicky (samozrejme, v slovenských kasínach môžete požiadať o to, aby zamedzili vstupu konkrétnej osobe – a oni vás musia rešpektovať. Na to existuje Register vylúčených osôb). Prestať hrať, môže len samotný hráč. On sám si musí uvedomiť, čo sa deje a čo spôsobuje svojmu okoliu. Prebrať kontrolu nad gamblerovým životom vedie k nešťastiu všetkých zúčastnených. On sám musí prebrať zodpovednosť sám za seba.
Všetci za jedného
Členovia rodiny nesmia obviňovať sami seba. A vôbec, narábať s vinou ako so zbraňou je veľmi zlé. Musíte medzi sebou komunikvať – opatrne, bez urážok, ale otvorene. Vždy buďte pripravení pomôcť. Pripravte sa na to, že gambler sa môže hanbiť. Pocit hanby spôsobuje, že sa nechce s nikým o svojom probléme baviť a reaguje podráždene. Klamanie nepomôže nikomu, ani keď chcete s dobrým úmyslom pomôcť závislému (klamete zamestnávateľovi, veriteľovi, známym).
Ochranu potrebujú aj rodinné financie. Preto nikdy gamblerovi nepožičiavajte peniaze, ale ani za neho neplaťte dlhy. Je možné, že budete musieť rozdeliť spoločné účty a kreditné karty a dávať na peniaze pozor. Nezdieľajte spoločné dlhy s gamblerom, rodinné výdavky organizujte vy. Kontrolujte poštu, nevyhadzujte dokumenty, nezdieľajte PIN, nepodpisujte zvláštne veci. Ak je závislý človek presvečený o tom, že dokáže hrať zodpovedne, ale vy vidíte, že to nezvláda, musíte mu to vysvetliť vecnými argumentami, nie emocionálnym tlakom.
Cesta k závislému človeku vedie cez dôveru a dobré úmysly. Človek, čo preženie svoj koníček, môže zmeniť svoju osobnosť, cítiť osamelo a izolovane. Je na čase s ním tráviť viac času, nájsť si iné hobby na zabíjanie času, zapojiť viacerých, deti, rodičov, dbať veľmi o zdravé priateľstvá. Závislosť má aj fyzický prejav v ľudskom tele – pod stresom sa spúšťajú rôzne biologické procesy. Je možné, že na čas budete musieť byť k partnerovi chladnejší a správať sa k nemu s odstupom – nikdy však nepriateľsky alebo pohŕdavo.
Kde hľadať pomoc
Závislosť je choroba, no nie choroba ako každá iná, ako vraví okrídlená fráza. Je to špecifický stav, ktorému treba rozumieť. Závislákovi najlepšie rozumie iný závislák, ako sa ľudovo hovorí. Odborná psychologická (ale aj finančno-poradenská) pomoc by nemala byť opomíňaná, lebo je možné, že problém nezvládnete sami.
Ak sa vámm hazard začína vymykať spod kontroly, prestaňte hrať a vyhľadajte odbornú pomoc, napríklad zavolaním na linku pomoci pre problémy s hraním 0800 800 900.