Ako sa vyhnúť Covidu: Ochranné pomôcky a sebadisciplína

Rúško ochranná pomôcka

Kým nebudeme mať úplný pokoj a istotu, vyplatí sa nám dávať si pozor na vírus, ktorý nám ukradol posledné 2 roky. Dokonca aj keď sa ho neobávate (ste mladí bez zdravotných problémov), určite ho nechcete dostať. Za rôzne problémy s tým spojenými to jednoducho nestojí za to.

  1. Sebakontrola pohybu. Ak nemusíme, tak nejdeme, to dobre poznáme z ostatných dvoch rokov. Na druhú stranu – pohyb potrebujeme. Len ho treba obmedziť tak, aby sme netvorili davy ľudí na uliciach. Vyjsť si do prírody je najlepší nápad.
  2. Sledovanie svojho zdravotného stavu. Ako náhle sa objavia primárne (nádcha, kašeľ, bolesť hlavy, krku, svalov, strata chuti atď.) alebo sekundárne symptómy covidu, treba zbystriť pozornosť.
  3. Ochranné pomôcky. Respirátory, rúška, rukavice – ochranné pomôcky – sú kľúčovým materiálnym prostriedkom. Zvyšujú šancu, že človek nič nechytí a v dobrom stave príde z práce domov. Pre mnohé zamestnania sú ochranné pomôcky kľúčovým doplnkom.
  4. Umývanie rúk a hygiena. Dramaticky zvyšujú šancu, že sa víru zbavíte skôr než vás nakazí.
  5. Spánok a hydratácia. Dobre oddýchnutý človek má lepšiu imunitu ako nevyspaný človek žijúci v strese.
  6. Vyhnúť sa zdieľaniu osobných predmetov. Hrnčeky, taniere, uteráky, posteľná bielizeň a podobné predmety by každý človek mal mať „ten svoj“.
  7. Zakrývanie sa pri kašlaní a smrkaní. Toto platí aj bez covidu – je to elementárna ľudská slušnosť. A existujú aj iné víry a bacily než iba coronavírus.
  8. Obmedzenie kontaktu s neznámymi ľuďmi. Najlepšie je pohybovať sa v kruhu rodiny a blízkych priateľov. Tak aj v prípade ochorenia nerozšírime chorobu ďalej ako za svoj krúžok.
  9. Dezifenkcia. Klasická ochranná pomôcka, ktorá by mala byť k dispozícii aj v časoch keď vonku nezúri pandémia.
  10. Komunikácia s lekármi a úradmi, ak máte covid. Pretože nejde len o nás, ale o všetkých, o celú spoločnosť.