Ako si sám vytvoriť web alebo najlepšie nástroje na tvorbu webu

Nástroje na tvorbu webu

Na webe je všetko. Online nájdete informácie o počasí, zaujímavosti zo sveta, osobné blogy a bez vlastnej web stránky sa nezaobíde žiadny podnikateľ. Chceli by ste vedieť, čo všetko budete potrebovať, ak si chcete vytvoriť web stránku aj vy? Poradíme vám v nasledujúcom článku. 

Zvoľte si doménu

Pred tým, ako sa pustíte do tvorby webu, si potrebujete vybrať doménu. Doména je adresa webovej stránky, mala by preto obsahovať názov vašej firmy, zameranie stránky alebo oblasť podnikania. Ak ju zvolíte správne, každý návštevník internetu sa z nej dozvie, čomu sa venujete. Jej úlohou je odlíšiť vás od iných webov, preto by sa nemala podobať na iné domény, aby si vás ľudia nemýlili. Aby si vás pomocou nej lepšie zapamätali, mala by byť tiež krátka. 

Každá doména má svoju koncovku. Ak sa orientujete čisto na slovenský trh, najvhodnejšou koncovkou je .sk. Okrem toho sú k dispozícii koncovky .com, .net, .eu a iné. 

Vymyslenú doménu bude potrebné registrovať, prenájom je možný na jeden i viac rokov na WebSupport, Webhosting, Váš-hosting a tiež u iných poskytovateľov. 

Hosting

Aby ste mohli spustiť svoju web stánku, potrebujte hosting. Je to priestor na serveri, kde sú uložené všetky jej dáta. Hosting si môžete zakúpiť u viacerých poskytovateľov, ktorí ponúkajú rôzne balíčky služieb. Hľadajte taký hosting, ktorý zabezpečí rýchle načítanie webu a jeho dostupnosť. Okrem toho by mal podporovať redakčný systém, ktorý chcete používať.

Nástroje na tvorbu webu

Nástroje na tvorbu webu vám umožnia vytvoriť stránku v profesionálnom dizajne aj vtedy, ak s tým nemáte žiadne skúsenosti. 

Môžete využívať niekoľko nástrojov:

  • Webnode — stránku si tu môžete vytvoriť zadarmo s priestorom až do 1 GB pomocou pripravených šablón, pri väčšom rozsahu si objednáte platenú službu. Editor stránok s funkciou drag & drop vám pomôže vytvoriť jedinečný dizajn webu. Pridávať môžete tiež text, obrázky a iné prvky.
  • WordPress — je to najviac rozšírený redakčný systém. Celý systém je zadarmo, platené sú len niektoré vopred pripravené šablóny a pluginy pre rôzne funkcie.
  • Mioweb — zadarmo je 14 dňová trial verzia, potom si môžete zakúpiť niektorý z balíčkov služieb. Stránku si vytvoríte na niektorej z dostupných šablón, môžete si pridávať rôzne formuláre, obrázky a podstránky. 
  • Wix — s Wix si môžete vytvoriť stránku sami, alebo vám ju po zodpovedaní otázok navrhne systém. Zadarmo sú dispozícii stovky šablón, ktoré môžete naplniť svojím obsahom. V platenej verzii získate rôzne služby naviac.