Ako si užiť sprchu

Muž v sprche

Keď sa človek ponáhľa, tak je sprcha len také šup-šup, rýchlo, a dosušiť sa cestou do roboty… Ale na to predsa sprchy neboli vynájdené, či áno? Tento denný rituál si môžeme aj pekne užiť.

Dostať sa do dobrej nálady, alebo nabiť sa energiou… takú moc má sprchovanie. Teda, ak si ho vieme vychutnať v náležitej atmosfére. Je to celkom rôzne – užívať si vodu v noci či ráno. Základom by malo zohnať dokopy všetky veci pred samotným začiatkom. Šampóny, mydlá, ručníky a trebárs ďaľších 300 rôznych vecí, všetko pekne na kope, takže sa nemusíme naháňať. Kúpeľňové doplnky poslúžia ako strategické pomôcky a ide sa na vec.

Môže nám do toho hrať nejaká pekná hudba. Večer skôr niečo ambientné – relaxačné, skoro ráno aj niečo rýchle a veselé. Čo sa komu páči. Alebo trebárs aj táka opera O Sole Mio je vraj pekný sprchový evergreen :). Dnešné sprchové boxy už občas majú v sebe zabudované vodevzdorné rádiá a prehrávače.

Samozrejme, základom príjemnej sprchy je – čas. Zabudnite na hodiny, jednoducho ich nesledujte. Doprajte si intuitívne svoju chvíľku, svet počká. Ak si k tomu zapálite sviečky alebo vonné tyčinky, tak máte romantiku ako z amerického filmu.  Čo a ako si máte umývať – to si vám netrúfame radiť (väčšinou to človeka naučia už v materskej škôlke). Najprácnejšie bývajú vlasy (u dám, u holohlavých pánov stačí prebehnúť mokrou handrou, ako sa hovorí).

Sprcha je vždy najpríjemnejšia, keď sme vo veľmi zlom stave. Napríklad po intenzívnom cvičení, športovaní alebo dlhom dni v robote. Vtedy je prúd teplej vody (alebo aj studenej, ak ste otužilec) ozajstným darom z nebies. Poriadne sa spotiť, zacvičiť si a nakoniec si dopriať svoju odmenu. Teplotu si každý nastavuje ako má rád. My sme zástancami zlatej strednej cesty, teda ani nie príliš studená ani príliš horúca voda. Studená voda vraj pomáha dobre naštartovať stuhnuté svalstvo. Všetky moderné sprchové kúty by mali mať jasné značenie teplej a studenej vody – dajme si pekne pozor, či niekto nebol pred nami a nerozšteloval nám naše obľúbené nastavenia.

Okrem spievania alebo trebárs pitia piva (verte či nie, existuje typ „shower beer“) sa v sprche výborne premýšľa. Je to chvíľka, keď je človek sám a výborne koncentrovaný, nič ho nevyrušuje. Odpočinutá myseľ vidí veľa problémov inak ako vystresovaná – a áno, v sprche sa môžu rodiť závažné životné rozhodnutia. A každý asi pozná tú historku s Archimédom – tá sa tiež zrodila v kúpeľoch.

Masážne sprchovacie boxy nám poskytnú jednoduchú rekonvalenscenciu. Krása je v jednoduchosti a masážne trysky sú veľmi príjemný trik ako sa uvoľniť, zvýšiť si telesnú zdatnosť, poprípade si jemne ošetrovať ubolené miesta na tele. Masáž je zdravá a zaháňa únavu, pôsobí mechanicky (a pozitívne) na nervové zakončenia, cievy, svaly, kĺby, podporuje našu imunitu… ale to už asi dobre viete. Sprcha je tlačítko reset počas všedných dní.