Ako správne nastaviť fotopascu

Fotopasca

Fotopasce majú jednu úžasnú výhodu – pracujú aj keď doma spíte. Dobrá fotopasca vydrží s baterkami v pohotovostnom režime aj jeden rok (pravdaže, iba teoreticky, pretože detektor pohybu spúšťa systém a ten míňa energiu) a v prípade aktivácie dokáže poslať MMS-ku s fotkou viacerým užívateľom naraz.

V zásade používame fotopasce najmä na dva účely – na ochranu svojho majetku (kontrola domu a pozemku) a na pozorovanie divokej prírody (fotografovanie zveri, ktorá sa k nám inak nepriblíži). Samozrejme, fantázii sa medze nekladú a dá sa s nimi vymyslieť viac kúskov.

Fotopasca - kameraKeďže fotopascu môžete nechať bez dozoru dlhšie, odporúča sa mať k nej externú batériu a pamäťovú kartu s väčšou kapacitou – napríklad aj 16 GB a viac. Predsa len, dnes už budete kupovať len kameru s HD kvalitou. Neskôr budete musieť dáta pretriediť, pretože väčšina záberov bude asi „planý poplach“ (a medzi nimi nájdete vzácne perly). Ak máte problém s výdržou batérií, skúste nechať kameru bežať len cez deň – spotreba v noci je o dosť vyššia.

Alfou a omegou je umiestnenie kamery. Je jedno, či ju dávate na strom, kôl, plot, alebo pod nejaký výklenok – musí byť nenápadná (a nestačí len maskovacie sfarbenie od výrobcu). A zároveň musí mať ideálny výhľad na čo najväčšiu plochu, alebo predpokladané miesto, kde čakáte, že sa objaví objekt vášho záujmu.

Zo skúseností vieme, že umiestniť poľovnícku fotopascu je komplikovanejšie ako bezpečnostnú-strážnu kameru. V lese by ste však mali dbať, aby ste miestu faunu  nerušili – napríklad umiestnením kamery nad hniezdo s vyliahnutými vtákmi, to by mohlo mať zlý dopad na ich život a zdravie. V každom prípade sa pri umiestňovaní musíte chvíľu pohrať vy sami – otestujte vlastnou postavou, ako sa výrobok spúšťa a snažte sa odhaliť jeho nedostatky, hranice zorného poľa a podobne.

Inštalovanie fotopasce

Samozrejmosťou fotopasce by malo byť nočné videnie, alebo LED diódy neviditeľné ľudským okom, nastaviteľnosť citlivosti snímača pohybu, odosielanie dát na telefón či do mailu (pozor na zapnutú funkciu PIN, nemuseli by ste správu dostať, aj keď sa posiela) a ako je jasné už od pohľadu – slušná odolnosť voči tomu najhoršiemu počasiu. Pre užívateľský komfort majú dnešné fotopasce pomocné LCD displeje a malé diaľkové ovládania. Skúste preštudovať ponuku na cool-mania.eu.

Mimochodom, pri umiestňovaní kamery na verejnom mieste (a les zrejme verejný je), riskujete krádež vašej fotopasce. Musíte byť veľmi opatrní. Ak máte pocit, že fotopasca vynecháva posielanie snímok, môže ísť o to, že ste ju umiestnili do oblasti so slabým alebo kolísavým signálom.