Ako správne užívať výživové doplnky

Pohár vody

Dve hlavné pravidlá pri výživových doplnkoch znejú: dopĺňať a nie nahrádzať. A všetko s mierou. Doplnky majú za úlohu zvýšiť vitalitu človeka, zlepšiť imunity a podobne. Užívateľ by mal v každom prípade dobre vedieť čo robí.

Pre koho sú určené výživové doplnky
Ľudia s oslabenou imunitou, alebo nejakým chronickým problémom, ak viete, že vám chýba nejaká látka alebo živiny, ale aj športovci (profesionálni či amatérski), bodybulderi, vegáni, dámy s niektorými ženskými problémami, ľudia, ktorí horšie zaspávajú, majú problém so stresom, prijímaním potravy apod. Starší ľudia môžu od lekára dostať tiež odporúčanie užívať výživové doplnky stravy ale napríklad aj človek, ktorý ide na čas do zahraničia a nabúra sa mu zavedený stravovací režím.

Ako sa správne požívajú
Minerál či vitamín nie je strava – veľa doplnkov sa teda hodí ku strave, alebo stačí prípravok rozpustiť v poháre vody. Ale nie je to vždy isté! Vždy sa treba riadiť návodom a nie je dobré v tomto smere experimentovať a robiť niečo iné, ako vám odporúčajú výrobcovia a odborníci.

V akej forme kúpite doplnok
Prakticky to môže byť čokoľvek. Väčšinou ide o tablety, kapsle, prášok, cmúľacie pastilky, čaj, gél, kvapalina. Miesta, kde ich kúpite sú potraviny, drogéria, lekáreň, e-shopy…

Hrozí predávovanie?
Nikdy neprekračujte maximálnu dennú hranicu dávkovanie. Niektoré dávky sa môžu viazať na vašu hmotnosť. Stopové látky a minerály sú v tele mimoriadne potrebné, ale niektoré možu byť vo veľkom množstve toxické a nie všetko telo dokáže dostatočne rýchlo vylučovať. Antioxidanty, ktorých úloha je pôsobiť proti chorobám sa pri nadmernom užívaní môžu tiež obrátiť proti vám – pretože spôsobia bunkový stres. Jednoducho, stačí si zopakovať pravidlo z úvodu – všetko s mierou a pozorne sledovať pripojené informácie. Ak doplnok nemá informáciu, reklamovať.

Kde nakupovať?
Samozrejme, prípravky bez lekárskeho predpisu vám ponúka veľa firiem, ale aj tu platia jasné pravidlá a štátny dozor. Platí, že dôveryhodné sú známe obchody, alebo potreby pre domácnosť,  ktoré majú overených dodávateľov. Objednať si doplnok s neznámym názvom zo zahraničia, alebo trebárs Číny, môže byť dosť riskantné. Ak doplnok vyrába firma, ktorá vyrába aj kvalitné lieky a má na obale uvedenú zákaznícku linku, ide o serióznejší prístup, ako keď si kúpite noname výrobok v drogérii, kde nemôžete nikoho kontaktovať.

Ako sa doplnok líši od lieku?
Liek podlieha pod kontrolu Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv. Výživový doplnok je podporný produkt stravy, ktorý sa za nijakých okolností nemôže zamieňať za liek alebo jeho vlastnosti, takže ani v reklame nemôže uvádzať, že niečo priamo hojí, lieči, alebo má preventívny účinok. Takže doplnok by nemal v reklame hovoriť, že vám zlepší pokožku alebo vlasy, aj keď niektoré látky majú vplyv na tieto veci. Lieky sú spravidla určené pre ľudí s konkrétnym zdravotným problémom, doplnok je aj pre zdravých ľudí, ktorým niečo chýba v strave. Ak však vám lekár predpíše nejaký liek, určite mu povedzte, že máte aj nejaký doplnok – niektoré lieky a doplnky môžu medzi sebou reagovať.