Ako vybrať malý stan?

Festivalové stany

Rozhodli sme sa, že leto strávime po hudobných festivaloch. Ponuka je pestrá a každý trochu väčší fesťák ponúka možnosť bývať v stanovom mestečku. Vezmeme si stan z kategórie najmenších – pre dve osoby. Dve karimatky a malé balenie do vlaku, to je presne to, čo potrebujeme. Teraz nám zostáva už len si prebrať základné veci, na ktoré si pri kúpe malého stanu musíme dať pozor:

1. Materiál. Väčšina stanov sa vyrába z nylonu, ale sú aj stany z polyesteru, bavlny či syntetických materiálov typu trailtex alebo leacryl. Tak napríklad spomínaná prírodná bavlna potrebuje impregnáciu, aby si zachovala svoje vlastnosti a tiež sa horšie čistí od blata a podobne. Syntetické plachtoviny ponúkajú slušnú voduvzdornosť aj odolnosť voči nečistotám, nebývajú však napríklad elastické. Mechanická odolnosť je to, čo sa majiteľovi stanu najviac počíta. Hrubá látka však zvyšuje veľkosť a váhu „balíka“. Občas musíte stan zbaliť mokrý, čo pre prírodné materiály (kvôli plesniam) nie je vôbec dobré.

Kvalitu materiálu kontrolujeme, samozrejme, aj u ostatných častí stanu. Tak napríklad kolíky do zeme – tie najlacnejšie ľahko ohnete na nejakom kameni v zemi a sú potom nanič. Tyčky na festivalové stany bývajú hliníkové (duralové) alebo sklolaminátové. Určite by mali byť slušnú pružnosť a výdrž, a nemali by rezať gumičku vnútri (ak tam je). Dnešné materiály sú našťastie oveľa odolnejšie a zároveň ľahšie ako za starých čias.

2. Tvar. Voľakedy sme mali tri základné tvary – „ihlan“, „dom“ a „dáždnik“. Tie časy sú preč a dnes máme k dispozícii pestrú paletu trojrozmerných tvarov. Rozhodne nejde o zanedbateľnú položku. Tvar môže napríklad rozhodovať o náročnosti skladania, ale najmä o veľkosti priestoru vnútri. Hoci v tomto článku píšeme o najmenších stanoch, predsa len – i v tom maličkom stane sa človek cíti lepšie ak má trochu miesta. Tvar rozhoduje o tom ako veľmi sa musíte vnútri a pri vstupe zohýňať (v tejto kategórii stanov sa vnútri postaví len malé dieťa).

3. Okná a dvere. Rozhodne nejde len o estetické doplnky. Stanové dvierka a okná sú to, čo vás delí od nepriaznivého počasia a to, čo umožňuje vetranie vnútri. Každé počasie je iné. Na vietor potrebujete silné ukotvenie a aby vám nelietali súčasti po okolí. Pri daždi potrebujete nepremokavý stan, kde sa nezhromažďuje voda na strešnej preliačine a kde nezateká cez okná, najlepšie ak sú chránené strieškou. Na slnku zase potrebuje, aby vnútri nebolo ako v saune, je treba isté vetranie cez sieťku proti hmyzu. Hoci predpokladáme, že drvivá väčšina festivalov so stanmi sa odohráva v lete, dokonca aj v júli vás môže prekvapiť chlad. Napríklad na posledných dvoch Pohodách sa v istý moment teplota v noci blížila takmer nula a naokolo v stanoch ste počuli drkotanie zubami.

Nuž a napokon – stanové súčasti sú väčšinou pripojené zipsom. Ten si môžete (alebo skôr mali by ste) otestovať pri kúpe stanu. Vyskúšajte, či to nie je lacný čínsky zips, či sa nezadrháva o látku, či sa pohybuje plynulo a koniec je pevný. Plastové zipsy nehrdzavejú, kovové sú zase silnejšie (a dajú sa nastriekať sprejom proti korózii).

4. Cena. Individuálny a pritom všetko ovplyvňujúci faktor. Ak kupujete stan, určite viete dopredu, aký máte rozpočet. Ako vidno na stránke adamsport.eu, cena sa môže v štandardnom sortimente aj u malého stanu pohybovať od zhruba 20 eur po vyše 600 eur. Je teda na kupujúcom, či siahne po najlacnejšej „budgetovej“ verzii (stan, ktorý veľa nevydrží a od ktorého veľa nečakáte) až po naozaj robustné a spoľahlivé stany, za ktoré si musíte – tak ako v každom odvetví – priplatiť. Takže po stane Yate Summer Fest stiahne tulák, ktorý na festival vyráža na poslednú chvíľu a nemá veľa peňazí, kým človek, ktorý sa na festival teší dlho dopredu a náležite sa naň pripraví, určite siahne radšej po niektorom stane z triedy Husky Outdoor alebo podobnom.