Ako vytvoriť fotokalendár?

Foto kalendár

Fotokalendár je spôsob, ako zostať nad vecou, aj keď sa vám týždeň začne plniť povinnosťami. Každý mesiac počas celého roka sa budete môcť tešiť z veselých snímkou vašej rodiny, detí alebo napríklad z dovoleniek. Keď sa rozhodnete, že jeden taký kalendár chcete mať tiež doma, vedie k tomu niekoľko krokov.

  • Výber fotiek

Než začnete, budete potrebovať minimálne 13 fotografií. Na každý mesiac jednu a jedna ešte pôjde na úvodnú stranu kalendára. Prejdite si svoj archív a urobte si predvýber. Ideálne je, ak budete vopred myslieť na to, ktorá fotka by sedela k danému mesiacu. Pokiaľ si v tejto fáze dáte prácu s výberom, výrazne si uľahčíte ďalšiu robotu. Najlepšie je vložiť vybrané fotky do samostatnej zložky a pomenovať ich číslami podľa mesiacov. Ak budete mať viac obľúbených fotografií, môžete pre jednotlivé mesiace pripraviť aj koláže. Kalendár z fotiek tak pojme ešte viac zaujímavých fotografií zo života vás a vašej rodiny.

  • Výber šablóny

Ďalšie rozhodnutie, ktoré vás čaká, je formát kalendára. V ponuke sú kalendáre závesné aj kalendáre stolové. Najčastejším formátom je klasický závesný kalendár s fotografiou na každý mesiac a s klasickou prehľadnou tabuľkou dní. Vyskytuje sa v dvoch základných veľkostiach: menší 20 x 30 cm alebo väčší 30 x 40 cm.

Ponúkajú sa vám tiež rôzne grafické prevedenia. Šablóny kalendárov majú rôzne fonty a pripravené rámčeky. Niektoré sú ozdobnejšie alebo farebnejšie a počítajú skôr s tým, že budú napríklad v detskej izbe. Iné sú elegantnejšie a môžu visieť napríklad v oteckovej kancelárii. Ďalší možný variant je využitie prázdnej šablóny, ktorá počíta so základnou tabuľkou dní a všetko ostatné už je na vás.

  • Tvorba kalendára

Keď si zvolíte ten pravý, príde na rad samotná tvorba kalendára. V priebehu objednávky sa dostanete do editora, kde nahráte svoje vybrané fotografie. Môžete si ich potom rozdeliť do jednotlivých mesiacov. Všetko si v editore prehliadnete tak, ako to bude vo výsledku vyzerať a rozmyslíte si kompozíciu.

  • Zdobenie

Kalendár môžete nechať v jednoduchom štýle alebo mu vdýchnuť osobitejší ráz. Editor vám ponúkne vyzdobenie stránok rôznymi klipartami a textami. Môžete tak k fotografiám pridávať popisky alebo zaznamenať niektoré obľúbené hlášky. Kliparty urobia celý kalendár hravejší. Niektoré sú elegantnejšie a hodia sa skôr do kalendárov pre babičku, ako napríklad rôzne kvetinové vzory. Iné sú farebnejšie a potešia deti alebo mamičky.

  • Tlač

Potom už prichádza na rad odoslanie objednávky a o tlač sa už nestaráte. Kalendár k vám dorazí o niekoľko pracovných dní na kriedovom papieri a budete si ho môcť užívať celý rok. Vlastný kalendár s fotkami si tiež môžete nechať vyrobiť v rôznych variantoch, napríklad ako stolový kalendár či kalendár nástenný.