Ako zistíte, že potrebujete novú strechu

Strechy v domácnosti

Vieme, že dobrú strechu potrebujeme a že hoci sa budú na desaťročia, bez údržby a starostlivosti sa ani dobre vybudované strechy nezaobídu.

Strecha prakticky stojí medzi ineriérom a vonkajším svetom plným dažďa, vetra, snehu, lietajúcich nečistôt a podobne. Aj maličké nedoliehanie materiálu spôsobuje zatekanie. Strecha prirodzene zvyšuje hodnotu každého domova – alebo ju znižuje, ak je zanedbaná.

Vaša domácnosť musí ostať suchá, vo vlhkosti sa darí plesniam a nie je to ani zdravé pre obyvateľov. Ale dôležitá je aj tepelná výmena – aby teplo ostalo vnútri, ale dostal sa dovnútra kontrolovane aj čerstvý vzduch. Je treba bežať za stavbármi, keď zbadáte menšiu poruchu? A kedy treba vlastne rozmýšľať o novej streche alebo aspoň o výmene hydroizolácie plochej strechy?

  1. Keď má strecha svoj vek. Bez generálnej rekonštrukcie by strecha mala vydržať aspoň dvadsať rokov. Ak vydrží dlhšie, tým lepšie. Strechy polepené praskajúcim asfaltom vydržia väčšinou menej ako kvalitné krovy a šindle, ale nemusí to by pravidlo. Ak obstarávate strechu z dôvodu jej veku, výhoda je, že sa môžete pripraviť na veľkú robotu dlho dopredu a aj investície si môžete dlhšie premyslieť. Niektoré strechy potrebujú vymeniť, pretože materiály na nich sú už nemoderné, zastarané alebo aj zakázané (likvidácia azbestu).
  2. Viditeľné poškodenia. Chýbajúce šindle, pokrútené pásy izolácie, vzduchové bubliny medzi vrstvami materiálu indikujú poruchy, hoci sa ešte nemusia prejavovať výslovne zatekaním. No neskôr na ignoráciu tohto problému naisto doplatíte a čím viac odkladáte opravu, tým to bude horšie a drahšie.
  3. Horšie viditeľné poškodenia. Pri bližšom skúmaní môžete zistiť stratu tvrdosti materiálu, odlupovanie sa komína alebo to že je odkvap plný šindľového štrku. Rovná strecha môže byť pokrytá vzduchovými bublinami, na to všetko sa dá prísť s troškou záujmu (poprípade vám pomôže profesionálna stavebná firma) a ak sa poruchy hromadia, strecha začína dosluhovať.
  4. Zmena farby. Samozrejme, materiál môže istým spôsobom zmeniť svoj odtieň. Ak však strecha mení farbu vplyvom rias, machov alebo plesní – začína sa obdobie jej dosluhovania. Po istom opakovanom čistení začne byť zrejmé, že nová strecha bude dobrou investíciou na ďalšie desaťročia.
  5. Strata tvaru. Niektoré strechy držia pokope, ale uhly nie sú už pôvodné, môžu mať v sebe akoby priehlbiny alebo vydutia. Samozrejme, veď za svojho života strecha čelí takému množstvu vlhkosti, že sa jej niet čo diviť. Ak problém zájde za určitú hranicu, je načase premýšľať o výmene.