Aký materiál na oplechovanie strechy

Bratislava strechy

Na estetické a najmä funkčné doplnenie strechy (utesnenie, odvádzanei vody atď.) sú stále najlepšie klasické klampiarske výrobky – plechy sú ľahké, tvarovateľné a odolné.

Na výber pritom máte veľa druhov materiálov a výber nemusíte nechávať na firmu, ktorá vám danú prácu vykonáva. Tu je základný prehľad oplechovávacích materiálov.

Titánzinkový plech. Pravdepodobne najkvalitenejší (a tým pádom drahší) plech. Vydrží naozaj dlho a netreba sa o neho starať. Titanu je pritom v ňom menej ako 1 percento – ide o superkvalitný materiál. Plech je odolný mechanicky aj voči počasiu, nehrdzavie, jeho odolnosť sa udáva minimálne 80 rokov, je nemagnetický, recyklovateľný a dobre sa s ním pracuje.

Pozinkovaný plech. Klasika, ktorú veľmi dobre poznáme – ide totiž o rozšírený a lacný plech. Treba sa o neho starať (natierať a podobne). Štandardne má hrúbku 0,55 milimetra a pozinkovaný je z oboch strán. Je možné pracovať s ním jednoduchým cínovaním, ale treba ho kontrolovať kvôli korózii.

Hliníkový plech. Je veľmi obľúbený v stavebníctve – ak k nemu máte prístup. Hodí sa na zváranie, ohýbanie, oplechovanie strechy, je možné  rôznymi chemickými a inými metódami upravovať jeho povrch.  Vydrží dlho, nehrdzavie a dobre sa s ním robí.

Medený plech. Kedysi považovaný za známku zámožnosti – meď je totiž vzácnejšia a drahšia (ale veľmi dobre sa recykluje). Medené plechy vydržia dlho aj bez údržby. Meď má aj estetickú hodnotu (červená farba je veľmi vkusná, pri oxidácii však zelenie – ide však o ochrannú patinu, plech nezoxiduje skrz naskrz). Meď je aj mrazuvzdorná.

Nerezový plech. Existujú desiatky druhov nerezovej ocele, niet divu, že sa využíva aj v stavebníctve. Nerezový plech je však tvrdý a má vysoké pnutie a pracuje sa s ním horšie. Nerezové plechy sú veľmi elegantné, odrážajú svetlo, vydržia dlho a netreba sa o ne starať (nenatierajú sa).

Poplastovaný plech. Plechy, samozrejme, môžu byť kompozitné, skombinované s rôznymi materiálmi – ako inak, aj s plastom, takže taký plech využíva všetky výhody napr. PVC alebo iných materiálov. Údržba, ceny a pod. sú priaznivé – navyše, pri plastoch je obrovský výber farieb a estetických úprav.