Biokrby nepotrebujú komín ani veľa údržby. A nie sú iba pre krásu

Biokrb

Každá novinka so sebou prináša aj otázky. Ak ste sa s biokrbmi ešte nestretli, pokúsime sa vám dať pár odpovedí.

Ako vyplýva z titulku, biokrby sú krby, v ktorých sa páli bioalkohol (biolieh, bioetanol). Ten sa môže vyrábať z mnohých poľnohospodárskych plodín, no dôležitý je najmä jeden fakt – ide o veľmi dostupné a lacné palivo. Na Slovensku sa vyrába najmä z kukurice (najväčšia firma je v Leopoldove) a aj kvôli automobilovému priemyslu nehrozí nedostatok tohto paliva, ktoré nemá uhlíkovú stopu ako fosílne zdroje a je preto veľmi ekologické. Pri horení sa uvoľňuje iba oxid uhličitý a vodná para. Najmä kvôli tomu oxidu (množstvo nie je vôbec kritické, jeho objem je ako pri horení páru sviečok) treba miestnosť občas poriadne vyvetrať, to však už cítite sami – keď je vzduch vydýchaný.

Ak máte napríklad gril na bioalkohol, už viete do čoho idete. Najväčšie výhody spomenuté už na začiatku sú naozaj pravda – biokrb naozaj nepotrebuje komín (a teda odpadá jeho čistenie, kontrola, poplatky) a naozaj nie je iba na parádu. Aj keď musíme byť féroví – biokrby nie sú tie s najväčším výkonom alebo výhrevnosťou.  Tá je väčšinou okolo 2 až 5 kW (v závislosti od veľkosti horáku) a veľké miestnosti s biokrbom nevykúrite tak rýchlo ako napríklad s klasickým drevom.

Biokrby sa teda hodia do menších miestností (do 20 metrov štvorcových), do domácností, kde nie je krb hlavným zdrojom tepla a tiež do rodín, ktoré si potrpia na dizajn a krásu. Ich veľká výhoda je, že vložka nemusí byť nijak veľká a krb môže byť preto napríklad aj zavesený alebo dokonca prenosný (najlepšie je, keď je oheň nižšie, pretože teplo stúpa). Preto na ich inštaláciu nepotrebujete odborníka ani partiu murárov. Na druhú stranu – biokrb môžete dať aj klasicky zamurovať do miestnosti, záleží na vašom vkuse. Ľudia ich často mávajú na stole alebo si ich dokonca nechávajú vyrobiť na mieru – celý systém je naozaj veľmi jednoduchý – a v tom je jeho krása.

Na prevádzku biokrbu platia klasické protipožiarne opatrenia ako pri iných ohniskách. Môžete ho nainštalovať prakticky kdekoľvek – na chatu, do bytu, aj do obývačky rodinného domu. Oheň v horáku by mal byť žltý, nie modrý, pretože horia odparujúce sa častice bioliehu. Intenzitu ohňa ovládate jednoducho zväčšovaním alebo zužovaním klapky, ktorá zakrýva štrbinu odkiaľ sa vyparuje palivo. Ak odchádzate z domu, nezabudnite nikdy nádobu pod horákom úplne uzavrieť.

V odborných článkoch sa však biokrby odporúčajú najmä do drevostavieb – kvalitne zateplených a odizolovaných. Preto ho majú v ponuke veľmi často firmy, ktoré montujú nízkoenergetické drevostavby ako napríklad vidadomy.sk. A treba podotknúť, že aj filozofia drevostavby a biokrbu je veľmi podobná. Mimochodom, palivo by ste nemali vôbec cítiť, možno na začiatku trochu alkoholového odéru, ale ak ho aj po čase cítite, zrejme ste kúpili nekvalitnú značku.

Jeden liter paliva horí zhruba tri až štyri hodiny – záleží od značky a kvality. Cenovo sa momentálne bioalkohol pohybuje podobne ako napríklad pelety či iná biomasa, skrátka za rovnaké peniaze dostanete podobné množstvo výhrevnosti. Ekonomické hľadisko teda nie je to hlavné, prečo sa ľudia rozhodujú nad kúpou biokrbu. Ide najmä o pohodlie tepla a estetické hľadisko – domácnosť vybavená biokrbom a upokojujúcimi tichými plamienkami je najmä v sychravom počasí veľmi útulná. Vzhľad krbu sa dá vylepšiť napríklad imitáciou drevených polienok alebo inak. Atmosféra biokrbu je skrátka veľmi návyková.