Brikety – alternatívny vykurovací materiál

Brikety

Medzi vykurovacie materiály novej generácie sa bez pochýb radia aj brikety. Ide o ekologické palivo, ktoré si nachádza cestu do mnohých domácností po celom svete. Môžete ho kombinovať s klasickým plynovým alebo elektrickým vykurovaním a ušetriť tak peniaze aj životné prostredie.

Brikety sú vyrábané z odpadu

Drevené brikety sú vyrábané z pilín, drevného odpadu, ktorý by inak nenašiel svoje využitie. Piliny sú lisované pod vysokým tlakom a teplotou do tvaru oválu alebo kvádra. Drevo vplyvom vysokých teplôt vylučuje lignín, ktorý pôsobí ako prirodzené spojivo, preto nie je potrebné do brikiet pridávať žiadne chemické látky ani lepidlá.

Popol z brikiet má svoje využitie

Popol z brikiet môžete využiť ako prírodné hnojivo a pohnojiť ním svoju záhradku. Stačí ho zmiešať s kompostom a môžete si užívať jeho skvelé vlastnosti. Obsahuje mnoho vitamínov a minerálov, ktoré sú dôležité pre rast koreňovej zeleniny.

Brikety vám prinesú množstvo výhod

Začína to nekomplikovaným skladovaním. Nie je nutné ich štiepiť, sušiť ani pripravovať ako drevo. Jednoducho sa s nimi manipuluje a nezanechávajú neporiadok. Okrem iného, brikety sa vyznačujú nízkym percentom vlhkosti, vďaka čomu horia dlhodobo a rovnomerne. Čo do emisií, brikety do ovzdušia nevylučujú veľa škodlivín a zaslúžili si teda označenie – ekologický vykurovací materiál.

Na trhu nájdete hneď niekoľko druhov

Môžete siahnuť po klasických briketách z tvrdých drevín, ktoré vás zaručene nesklamú. Pokiaľ hľadáte brikety, ktoré do domácnosti vnesú teplo rýchlo a efektívne, najúčinnejšie sú turbo brikety s dierou, ktoré kombinujú vlastnosti tvrdých aj mäkkých drevín. Počas noci zas môžete domácnosť vykurovať nočnými kôrovými briketami, ktoré sú vyrábané, ako už plynie z názvu, z kôry. Tie horia najdlhšie, až 8 hodín. Odpadne vám teda starosť s dokladaním.