Budúcnosť kúrenia plynom

Kúrenie v dome

Domácnosti si na začiatku roku 2023 kladú kľúčovú otázku: ako budeme kúriť v budúcnosti? Zemný plyn ako ekologický, lacný a mimoriadne pohodlný spôsob začína byť dosť divoká karta. Tento rok bola zima mierna a naše zásobníky plné. No cena bola vysoká – všetci to nachádzame na účtoch z plynární.

Tu je graf štatistika spôsobov kúrenia v Nemecku 1995-2021. Nemecko je na tom veľmi podobne ako my – donedávna závislé na ruskom plyne. Je to hlavná európska ekonomika a ich politici majú hlavné slovo, kam sa bude Európa uberať. Do minulého roka a začiatku vojny na Ukrajine sa v Nemecku verilo v odstavenie jadrových elektrární, potlačenie uhlia, nárast elektriny z obnoviteľných zdrojov a podobne. Plyn pritom neustále hral prím. Po vojne sa karty premiešali (predĺžila sa životnosť atómoviek, začal sa voziť skvapalnený plyn z Ameriky a došlo aj na uhlie).

Kúrenie v Nemecku

Mesiac po vypuknutí vojny a následne veľkých treniciach s dodávkami zemného plynu a ropy (no nielen tých) sa v Zozname spýtali odborníkov na názor. Väčšinou predpokladajú, že ceny plynu už dole nepôjdu a že pre domácnosti je výhodné uvažovať o obnoviteľných zdrojoch energie, aspoň v rovine doplnkového a alternatívneho kúrenia. Aj keď vaša domácnosť nedokáže byť úplne samostatná, môže byť preda len sčasti autonómna. Dobre to vidíme na prípade tepelného čerpadla – aby fungovalo, potrebuje energiu. Potrebuje jej len menej ako iné spôsoby kúrenia – tým pádom je šetrné. Musíte však vyriešiť niekoľko dôležitých bodov okolo, lebo čerpadlá majú svoje limity. V každom prípade, montáž plynového kotla, je momentálne na zváženie a firmy, ktoré ich montujú, hlásia, že majú tento rok menej zákazníkov ako zvyčajne (na druhú stranu rastú iné spôsoby kúrenia, napríklad fotovoltaika a pod.).

Keď čítate novinové titulky, padajú na nás hrozivé predpovede. Energetická kríza, chýbajúci plyn v zime 2023, odstrihnutie sa od dodávok z východu. Nahrádzanie ruskej ropy z Kazachstanu, Ameriky, Nórska, Brazílie, Guyany, z Blízkeho východu… Veci sa zamotávajú a nikto nemá zázračné riešenie. Vojna na Ukrajine môže trvať roky a teoretické zbližovanie západu a východu Európy ešte dlhšie. Domácnosti politiku neovplyvnia. Takže stojíme pred šetrením a diverzifikáciou kúrenia (rozdelením na viacero spôsôbov).