Chystáte sa na dovolenku? Nezabudnite na cestovné poistenie

Cestovanie poistenie

Letná či zimná rodinná dovolenka sa vám v prípade nepredvídaných udalostí môže riadne predražiť. Riešením je cestovné poistenie, ktoré vám na cestách zabezpečí pocit bezpečia. Poznáme však niekoľko druhov tohto typu poistenia. Ako si vybrať čo možno najlepšie? Povieme si o tom v našom článku.

Prečo cestovné poistenie?

Najdôležitejším dôvodom je skutočnosť, že slovenský zdravotnícky systém vám dokáže zabezpečiť zdravotnú starostlivosť výrazne lacnejšie, ako je tomu v zahraničí. Bez cestovného poistenia však všetky tieto náklady musíte v zahraničí znášať z vlastnej peňaženky. Rodinná dovolenka sa vám preto môže riadne predražiť. Pochopiteľne, cestovné poistenie treba uzatvoriť ešte pred vycestovaním do zahraničia.

Čo všetko kryje?

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že cestovné poistenie je súkromným typom zdravotného poistenia. V princípe ho je tiež možné definovať ako zdravotné poistenie, ktoré sa uzatvára pred vycestovaním do danej krajiny.

Okrem vyšetrenia u lekára (špecialistu) v zahraničí, cestovné poistenie vám kryje nasledovné:

  • Záchranná služba a preprava v súvislosti so zranením alebo ochorením
  • Hospitalizácia v nemocnici
  • Ošetrenie zubov
  • Akútna operácia
  • Preplatenie liekov
  • Záchranná akcia v horách alebo na vode (prípadné použitie vrtuľníka)

Pochopiteľne, poistné krytie závisí najmä od typu cestovného poistenia. Medzi obľúbené patrí napríklad poistenie pre seniorov, pre rodiny s deťmi, či pre deti v spojitosti s letným táborom alebo lyžiarskym výcvikom.

Vedeli ste, že…

… napríklad rodinné poistenie môžete využiť iba na jednu cestu, prípadne ho môžete využívať aj celý rok? Medzi výhody tohto typu poistenia patrí najmä to, že jednotliví členovia rodiny sú poistení aj bez toho, aby ste museli ísť na dovolenku spoločne.

Ako vám poslúži krátkodobé cestovné poistenie?

Aj počas krátkodobého vycestovania do zahraničia sa môže pritrafiť nepríjemná udalosť. Čo všetko vám kryje tento typ poistenia?

Krátkodobé poistenie vám, okrem už uvedených udalostí v rámci zdravotného krytia, kryje aj nasledovné nepríjemnosti:

  • Poistenie zodpovednosti za vzniknutú škodu – využijete najmä pri jazde s motorovým vozidlom v zahraničí. Napríklad pri dopravnej nehode, ak niekomu spôsobíte ujmu na majetku alebo zdraví.
  • Poistenie batožiny – letíte na dovolenku? Stratiť batožinu či oneskorená batožina na letisku nie je nič nezvyčajné. Poistenie vám pokryje náklady v súvislosti s riešením tejto situácie.
  • Asistenčné služby – v zahraničí sa často pri vybavovaní úradných záležitostí alebo pri riešení zdravotných problémov môžete cítiť trochu bezradne. Asistenčné služby vám pomôžu napríklad nájsť vhodné zdravotnícke zariadenie, sprostredkovanie informácií o liečbe, zabezpečia technickú asistenciu (napríklad pri poruche vozidla), či poskytnú právnu pomoc (vybavovanie dokladov, strata pasu…).

Pamätajte, že pri výbere cestovného poistenia je dôležité zvážiť všetky vaše potreby. Napríklad typ dovolenky (rodinná dovolenka, letný tábor pre deti…), či cieľovú destináciu (more, hory, poznávací zájazd v danej krajine…). Tiež si premyslite všetky nepríjemné okolnosti, ktoré by mohli na dovolenke nastať.