
Prvá taška pre školáka je veľká vec. Na istý čas sa stane hlavnou pomôckou malého človeka. Postarajte sa, aby mala veľa priehradok a zapínaní, prváci toho totiž stále potrebujú viac než dosť.
- Hlavnú a najťažšiu položku tvoria učebnice. Aj v tabletovej dobe ich stále poskytujú školy – a v začiatkoch sa bojíte, aby to váš potomok celé uniesol (hoci predmetov je ešte málo).
- Zošity a písanky. Tie budete musieť zaobstarať sami. Rodičia starších detí vedia, čo ich zamestnáva na konci leta. Obaly a farebné papiere nakupujte pomaly tiež… aj keď ich ešte nebude treba, neskôr sa určite zídu.
- Peračník. A s ním aspoň jedno pero (plus náplne), ceruzka (samozrejme, viac, lebo sa lámu), guma. Poznáme to z detstva. Školské tašky môžu mať aj vstavaný peračník, ale to nebýva praktické.
- Fixky a farebné ceruzky. Zo začiatku nejde o žiadnu zábavu! Vymaľovávanie je pre malý rozvíjajúci sa mozog stimulujúce. Pravítko, uhlomer, kružidlo, kalkulačka, lepidlo – tie zatiaľ netreba. Neskôr sa im nevyhneme.
- Školský rozvrh. Spočiatku ho deti nechápu, a všetko má takpovediac pani učiteľka v hlave. Niekde v peračníku alebo v obale na zošite by sa už mohol objaviť.
- Prezuvky. Hygienické potreby. Veci, ktoré si deti môžu nechávať v škole, ale sem-tam ich potrebujete pribaliť na výpravu do školy.
- Desiata a fľaša s vodou. Pokiaľ možno – zdravé, ale aj plné energie (čo sa podľa niektorých trochu vylučuje).
- Drobné cennosti – drobné peniaze, doklady na cestovanie autobusom, možno aj kľúčik alebo telefón. Hoci kedysi sa veľa vecí prváčikom ešte nedávalo, dnes ich učíme už od prvej triedy samostatnosti a určitej zodpovednosti.
Pamätajte, že školská taška pre prváka má byť primerane veľká a má sa páčiť dieťaťu, nie vám. Má byť pohodlná, vzadu polstrovaná (najmä k chrbtici), mať nastaviteľné popruhy, mať bočnú priehradku na fľašu… a vydržať všetko to hádzanie a búchanie, ktorému bude vystavená, keď sa nebudete dívať.