Čím vybaviť chlapečenskú izbu

Chlapčenská izba

Detské izby sú iné ako dospelácke spálne – sú posledným útočiskom, personalizovaný a zábavný svet, kde sa z malého chlapčiatka časom stane pubertiak. Ako zariadiť chlapčenskú izbu? Niektoré prvky v nej nesmú chýbať.

  1. Kút na štúdium. Praktický stolík a stolička, na ktorej sa dá sedieť rovno a vystreto. Je možné, že potomok nebude tráviť hodiny nad knihami a písaním, ale bude sa aj hrať… preto si nemusí ničiť chrbticu. Musí mať dostatok zásuviek a poličiek nielen na študijné pomôcky, ale aj na rôzne drobnosti, ktoré sa v detských izbách množia.
  2. Úložisko. Pristavme sa ešte pri hromadení vecí. Malí chlapci zbierajú rôzne hračky… tento zvyk ich časom neopustí, len zmenia „repertoár“. Ak sa venujú športu alebo akémukoľvek inému hobby, potrebujú miesto kam si poukladajú veci – veľa miesta. Jasné, gitary, skateboardy alebo akčné figúrky môžu byť aj inde v dome, ale ich majitelia ich chcú mať pri sebe. Nábytok ako skrine, komody, police, úložiská pod posteľou musia byť chytré a objemné.
  3. Kút na leňošenie. Kreslo, matrace, rohož… miesto kde sa môže rozvaliť tak váš syn ako aj jeho priatelia alebo návšteva. Jednoducho priestor na oddych.
  4. Chlapcov štýl. Chovať potomka v ružovej izbe so sestrou nemusí chlapca nadchýňať. Potrebuje svoje symboly, výzdobu, prezentovať svoj začínajúci štýl. Jeho názory treba brať do úvahy nechať mu určitú slobodu. Chlapečenská izba je jeho jaskyňa, diera kam sa schová ako vlk. Chce ju mať podľa seba.
  5. Kvalitné osvetlenie. Deti budú pokojne žiť pri sliepňajúcich minisvetielkach, kým má mladý človek dobrý zrak, tak nehľadí na to, že ho raz môže stratiť… je úlohou rodiča, aby zabezpečil deťom kvalitné lampy, veľké, aj stolné, na čítanie aj iné aktivity.
  6. Nabíjačkareň. V 21. storočí už chlapec pravdepodobne vlastní viac kusov elektroniky. Aby bolo všetko bezpečné, je dobré, keď má aj na túto vec vyhradený kútik so všetkým potrebným.
  7. Súkromie. To najdôležitejšie je, aby sa detská izba dala zavrieť, aby ste mu do nej nehľadeli cez sklo, aby ste rešpektovali detské súkromie. Samozrejme, na oplátku máte právo vyžadovať disciplínu a poriadok, ktoré v istej miere treba pestovať v deťoch od útleho veku.