Čo je dobré vedieť pred ošetrením koreňových kanálikov

Pekné zuby

Prvá predstava, ktorá každého prepadne pri pojme ošetrenie koreňových kanálikov je bolesť a cena. Ale nie je to úplne tak – a nakoniec, celá procedúra ma za úlohu vám uľahčiť život.

Všetko začína a končí v ústach. Človek, ktorý má zdravé zuby a vie sa zdravo najesť sa cíti aj vyzerá dobre. Čistenie koreňových kanálikov má za úlohu nielen pomôcť s infekciou zuba, ale vám aj pomôcť v budúcnosti. Tento zákrok sa nazýva aj endodontické ošetrenie.

Kedy pristúpiť k ošetreniu?

Keď v zube príde k odumretiu, zápalu alebo infekcii. Môže to byť spôsobené baktériou, zlou hygienou, úrazom zuba alebo jeho postupným starnutím a oslabovaním. Neliečený zápal sa rozširuje a v ústach nám vznikajú nepríjemné vačky – dá sa im však včas predísť. K ošetreniu sa môže tiež pristúpiť pred aplikácou korunky alebo zubného implantátu.

Ako to prebieha?

Po potrebných vyšetreniach pristúpi zubár k niekoľkým aktívnym krokom. Za prvé – k vyčisteniu koreňového kanálika.  Z povrchu zubu si zubár vytvorí malý prístup (všetko sa deje so zväčšovacou optikou) a nasledne zubár vyčistí kanálik od odumretého tkaniva a čiastočiek, ktorých sa potrebuje zbaviť. Dôležité je vyčistený kanálik zaplniť – na to používajú zubári niekoľko veľmi moderných materiálov, niektoré sú ako guma iné sú cementového charakteru. Po ošetrení je zub trochu krehkejší, ale pacienta už nebolí, pretože je mŕtvy.,

Je to bolestivé?

Predovšetkým je bolestivá infekcia a bolesť v zube. Zubár profesionál vás chce tej bolesti čo možno najšetrnejšie zbaviť, ale istej nepríjemnosti sa nevyhne žiadny pacient – to veľmi dobre vieme.  Záleží na jeho šikovnosti a skúsenosti, no platí, že vám môže okrem lokálnej anestézie ponúknúť aj lieky na bolesť.

Je to nutné?

Nuž, ak máte napríklad zlomený zub, alebo baktérie v koreni zuba, ten už sa nedokáže sám od seba vyliečiť. Ignorovaním problému sa všetko len zhorší, infekcia prejde na okolité tkanivo a to určite nechce. Najlepšia je prevencia, ale v určitom momente vám už zubár doporučí účinnejšie riešenie.

Je to drahé?

Ide o to, čo považujete za drahé.  Zuby sú základ zdravia a majú vplyv dokonca na spoločenské postavenie alebo sebavedomie. Ak nechcete mať vytrhané zuby, alebo korunky (čo môže byť ešte drahšie), budete sa musieť zmieriť s investíciou do toho najcennejšieho, čo máme – nášho zdravia.