Čo je to kolagén

Kolagén

Kľúčový prvok v našom tele: kolagén. Bežný človek sa o ňom dopočuje väčšinou v súvislosti s krásou a doplnkami pre zdravú pokožku. Ide o hlavné spojivo v našom tele, ktoré má nezameniteľnú ochrannú funkciu pre orgány, spevňuje kožu, pomáha pohybu a vlastne nás drží pokope.

Kolagén je hlavný štrukturálny proteín u väčšiny cicavcov. Od 30-tych rokov 20. storočia vedci popísali už 30 druhov kolagénu, ľudské telo na 90 percent využíva typ jeden – na kožu, kosti, svaly, chrupavky, zuby, ale aj šľachy, vlasy, nechty a tak ďalej. Väčšinou sa tvorí vo vnútri bunky, ale tvorí sa aj mimo bunky, pričom sa na bunku viaže pomocou iného proteínu.

Ako postupne starneme, naše telo stráca pevnosť a pružnosť, štruktúra kolagénu stráca svoje dobré vlastnosti. Aj preto sa kolagén považuje za proteín mladosti. Ľudia si ho sami poškodzujú fajčením alebo nadmerným slnením. Aj prílišná konzumácia rafinovaných cukrov znižuje hladinu kolagénu v tele. Naopak, na jeho podporu  sa odporúča cvičiť, zdravo sa stravovať, jesť potraviny bohaté na vitamín C a antioxidanty. Nedostatok kolagénu, alebo jeho mutácia spôsobuje vážne ochorenia typu osteoporóza (tzv. slabé kosti), ale aj niekoľko nepríjemných syndrómov.

Načali sme už tému, že kolagén nie je len doplnok pri omladzovaní pokožky, ale pomáha lekárom aj inde – napríklad pri liečbe srdcového svalu, pri regenerácii tkaniva, kostných štepoch, pri zlomeninách, popáleninách… Lekárske využitie a čo je to kolagén z pohľadu vedy zistíte, ak pozorne sledujete dobré zdroje informácií.

Ako zdravotný doplnok vieme vyrábať kolagén dokonca synteticky, nemusíme ho získavať iba zo zvierat. Kolagén je dôležitý aj pri obnove poškodených alebo odumretých buniek. Kolagénové vlákna sú silnejšie ako oceľ – pravda, sú pre naše oko neviditeľné a príliš maličké.

Zaujímavé je, že kolagén samotný vieme využiť aj mimo lekárske prostredie – napríklad v potravinárstve (na výrobu želatín alebo klobásových črievok) alebo napríklad pri výrobe strún na hudobných nástrojoch či pri fotografovaní.

Slovo kolla znamenalo v starovekom Grécku výrobcu lepidla, ktorý vyváral kože a šľachy zvierat. Je možné, že kolagén je vôbec najstarším lepidlom na svete – používaný už pred vznikom prvých civilizácií. S kolagénom sa vôbec spája evolúcia živočíšnych druhov – až s jeho špirálovou štruktúrou bol možný vývoj vyšších živočíchov než jednoduchých jednobunkovcov.