Čo očakávať pri kúpe detského kočíka

Detský kočík

Až keď máte prvého potomka v živote, zistíte, že kočíky, nie sú len na romantické a pokojné prechádzky po tichých parčíkoch. Rôzne povinnosti vás zaženú na rôzne miesta – a praktický kočík vám vie veľmi uľahčiť život.

V praxi stoja kočíky od zhruba 30 euro (tie najnekvalitnejšie, krehké a nie veľmi dobré kočíky) až po tisíc a viac euro. Rozumná voľba sa ako zvyčajne nachádza niekde uprostred. Musíte si pred kúpou položiť otázku, po akom „teréne“ budete chodiť, či budete využívať hromadnú dopravu, alebo budete kočík naopak skladať do kufra auta, či plánujete aj ďalšie deti (a oplatí sa investovať viac do budúcnosti) a pod.

Ľahké skladateľné kočíky sú napríklad praktické na cestovanie, ale najväčší komfort pre detičky (a tým sa vyvíja napríklad chrbtica, takže pohodlie potrebujú) poskytujú zase tie väčšie kočíky s veľkými kolesami a plochami.

Aké typy kočíkov poznáme?

  • Kočíky s hlbokou vaničkou. Sú určené pre tie najmenšie batoľatá – vďaka svojej bezpečnosti, aj preto, že nie je z nich ľahké vyliezť. Do polroka života by malo dieťa ležať na rovnej stabilnej ploche. Kolieska by mali byť väčšie masívnejšie, kvôli stabilite celého kočíka. Takýto kočík je spravidla objemný, ťažšie sa s ním cestuje napríklad verejnou dopravou, ale zase sa mu do „nákladového priestoru“ zmestí veľa užitočných vecí.
  • Golfové kočíky. Skladacie kočíky (dajú sa rýchlo zaklapnúť do tvaru golfových palíc) sú pre odstrastenejšie deti, také, ktoré už vedia sedieť a možno aj kočík občas už opustiť. Výhodou sú plne otáčateľné kolieska (na rôzne strany), polohovateľná opierka, väčinou aj madlo na držanie, bezpečnostné pásy ako v autosedačke. Deti z neho skvele vidia a objavujú svet.
  • Športové kočíky. Sú ideálne aj na dlhšie prechádzky, majú spravidla viac príslušenstva (napríklad ochranu pred dažďom), a môžu mať rôzne spôsoby tlačenia. Sú určené pre zdatné mamičky, ktoré neobsedia doma.
  • Kočíky pre dvojičky. Z názvu jasne vyplýva, že tento kočík je pre rodičov, ktorým sa dostala nadelená dvojnásobná radosť, ale aj dvojnásobná starosť. Detičky v nich môžu sedieť za sebou, alebo vedľa seba. Kočíky pre dvojičky sú z pochopiteľných dôvodov drahšie, tak ako všetky veci pri dvojičkách.
  • Kombinované kočíky. Sú mixom rôznych druhov a často to bývajú skladačky pre ľudí, čo majú radi prispôsobiteľné veci.

Či skontrolovať pri kúpe nového kočíka (alebo aj pri kúpe z druhej ruky)? Napríklad výšku rukoväte, ľudia majú predsa rôznu výšku. Nemali by ste nohami narážať na kolieska a tie by sa mali otáčať plynule, bez zadrhávania (čo sa stáva lacným plastovým kusom). Vyskúšajte si manévrovateľnosť kočíka a aj to, čo sa s ním stane, ak ho napríklad zaťažíte nákupnou taškou alebo nákladom potrieb pre deti. Dôležitý je brzdiaci systém – naozaj ho niekedy budete potrebovať, kočík bude musieť byť pevne zabrzdený.

Vyskúšajte si nastaviteľné príslušenstvo, napríklad operadlá a tiež bezpečnosť pásov sa raz môže stať najdôležitejšou vecou – a pásy musia byť zároveň pohodlné pre potomka. Je dobré mať aj zmerané rozmery miesta, kde kočík budete skladovať – alebo či sa zmestí do kufra auta.