Čo robiť v dome po povodni

Čerpadlo po povodni

 

Keď sa už raz voda dostala do vášho domova, škode sa nevyhnete. Ale od rýchlosti a spôsobu zásahu určíte ako vysoká škoda nakoniec bude.

Príčiny zatopenia môžu byť rôzne. U nás na Slovensku ide najčastejšie o vyliate riečky a potoky, ale veľmi často šarapatí aj spodná voda, či roztrhnuté potrubie (veľmi nepríjemné, keďže sa zastaralé železné trubky zvyknú odporúčať zvlášť v zime). Ak budete svoje obydlie sušiť len „prirodzenou cestou“, môžete mať pocit vlhkosti v dome aj dva roky. Oveľa lepšie je rýchlo si zabezpečiť čerpadlá a vysúšače, resp. odvlhčovače.

Ako prvý krok, ktorý každému určite napadne, je zastaviť vodu a odpojiť elektriku. Najskôr sa, samozrejme, zachraňujú najdrahšie a najmobilnejšie spotrebiče. Hlavné je nepanikáriť, zachovať si chladnú vodu a pracovať rýchlo, bez zmätkov. Ak je už po pohrome a voda začína opadať, postarajte sa, aby v dome prúdil vzduch, ale neprichádzala nová vlhkosť. Čiže otvorené okná áno, ale nie ak používate vysúšač, vtedy by prístroj mohol ťahať vlhkosť zvonka.

Ak máte poruke čerpadlo, tak ho okamžite zapriahnite do práce. Nezabúdajte na ochranné pomôcky, pretože voda môže byť kontaminovaná, napríklad poľnohospodárskou chémiou, ale aj inými vecami.  Blata sa snažte zbaviť ešte kým je v kvapalnom skupenstve, vyzametajte ho spolu s vodou, lebo keď zaschne, narobíte sa viac.

S mokrým nábytkom a podlahami toho veľa nevymyslíte a je veľmi pravdepodobné, že sa s nimi budete musieť rozlúčiť – lepené drevo už nikdy nezíska svoj pôvodný tvar. A ešte bude povodňou aj nadosmrti páchnuť. Nezabudnite sa na obecnom úrade, poprípade inom samosprávnom orgáne informovať, či vám nemôžu požičať vysúšače a odvlhčovače. Tie môžu mať aj iné organizácie, napríklad katolícka charita. Alebo, samozrejme, komerčné firmy – každá záplava niečo stojí a s týmto faktom sa treba jednoducho vyrovnať. Na vlastnom domove sa neoplatí šetriť. V najhoršom pomôžu aj ventilátory.

Zaplavené priestory treba vyčistiť (blato sa dostane naozaj všade) a aj poctivo vydenzifikovať. Omietku bude možno treba obúchať – vraví sa, že len do výšky záplavovej vlny, ale v skutočnosti, kto by chcel mať na stene dve rôzne omietky, nakoniec pôjde všetka dole. Opäť opakujeme – povodne vyčerpajú aspoň sčasti vaše úspory.

Dom treba opäť nanovo odvodniť, vykopať nové kanály, stratovody, vyčistiť kanalizáciu, žľaby. Dezifenkcia je oveľa dôležitejšia ako sa vám na začiatku môže stať. Neskôr váš dom určite napadne pleseň, takže je treba s ňou zatočiť okamžite. Naopak, ako posledné práce sú nátery a estetické úpravy.