Čo vedieť pred navarením prvej várky vlastného piva

Na pive

Zriadiť si minipivovar je výzva. Navariť si vlastné pivo ani nie – rady domavaričov sa rýchlo rozširujú. Ostatne kedysi dávno pred vznikom veľkých pivovarov si ľudia tiež varili pivo hlavne doma.

Experimentovať môžete s 30 litrovými kýbľami, ktoré majú odborný názov fermentačná nádoba. Pivné domavaričské sety sú rôzne a začínajú na veľmi nízkych cenách. Trik totiž nie je v komplikovanosti, ale v skúsenosti. Suroviny sa zháňajú veľmi ľahko – kvasnice dostanete ako cukríky, slad vo forme maltózy, chmeľ ako granule – žiadny problém. Čo ale navaríte je otázka. Aby to bolo kvalitné, nemôžete veriť každému internetovému tipu – musíte si to vyskúšať na vlastnej koži.

  1. Urobte si výskum. O domácom varení piva sa píše všade možno. Na webe, v kníhkupectvách sú kvalitné knihy, sládkovia si už nedržia tajomstvá ako kedysi. Varenie piva je trochu veda – zo začiatku sa dosť experimentuje a možno aj vylieva.
  2. Venujte sa čistote. Pred varením, počas varenia, aj po. Sanitácia zariadenia je veľmi dôležitá. Nečistota alebo padnutý chrobák by mohli pivo zničiť. Veď aj krčmu poznáte podľa toho ako sa starajú o čistotu piva.
  3. Začnite jednoducho. Napríklad aj pivným koncentrátom (volajú ho aj pivo v prášku). Ak máte napríklad knihu s receptami, mala by tu byť vyznačená obtiažnosť. Sú pivné štýly považované za ľahšie na technológiu a postup, a sú aj náročné štýly.
  4. Čerstvé suroviny. Pivovarské kvasnice, slad a ostatné prísady môžete zohnať v rôznej forme a v rôznom štádiu pripravenosti. Tieto veci nevydržia večne, vždy majú veľmi presne dané dátumy trvanlivosti a spotreby. Aj skladovanie je veľmi dôležité, dodržiavajte pokyny výrobcov a hľadte na kvalitu.
  5. Dodržiavajte časy. Napríklad mladina (nachmelená sladina) sa má variť vyše hodinu – podľa návodu. Aby sa cukry začali meniť na alkohol a chmeľ pustil olej, treba správnu teplotu a podmienky.
  6. Skúste sklo miesto plastu. Väčšina lacnejších setov na výrobu piva je z plastu. Čo tak skúsiť sklo? Nemá póry, skvele sa umýva a počas fermentácie poskytuje lepšiu ochranu proti oxidácii.
  7. Teplota je kľúč. Pri kvasení sa musíte naučiť strážiť teplotu. Aj pri pečení chleba alebo koláča je to dôležité – pri pive ešte viac. K setom na výrobu piva sa pridáva viac teplomerov (plávajúce, upevnené apod). a sú veľmi dôležité.
  8. Nekupujte to najmenšie a najlacnejšie. Ak počítate s tým, že si z varenia piva spravíte koníček, v budúcnosti budete možno chcieť väčšie várky, viac možností na rôzne druhy piva – myslite na to dopredu. Pretože časť výbavy vám ostáva, niečo môžete dokupovať, bola by škoda nechávať potreby pre domavarníkov nevyužívané.
  9. Robte si záznamy. Pri pilovaní a odstraňovaní nedostatkov sa vám denník veľmi zíde.