Koža je najväčším orgánom ľudského tela a má nezanedbateľný vplyv na celkové zdravie organizmu. Pôsobí ako akási ochranná vrstva proti baktériám, toxickým látkam a všetkému, čo by mohlo negatívne zasiahnuť vnútorné ľudské orgány. Jej najvrchnejšia časť, zvaná stratum corneum, obsahuje zmes olejových lipidov a voskov, a práve ona slúži na udržanie vlhkosti v pokožke. Ak je táto časť pokožky poškodená a nefunguje správne, dochádza k strate vlhkosti, výsledkom čoho je suchá alebo dehydratovaná pokožka.
Správne, suchá ALEBO dehydratovaná pokožka, pretože to nie je to isté. Oba problémy sú síce spôsobené stratou vlhkosti z pokožky, rozdiel však spočíva v tom o aký druh vlhkosti ide. Zjednodušene povedané, suchú pokožku spôsobuje nedostatok esenciálnych olejov, zatiaľ čo dehydratácia nedostatok vody. A práve o dehydratovanej pokožke budú nasledujúce riadky.
Ako sa dehydratovaná pokožka prejavuje?
Dehydratovaná pokožka je výsledkom nedostatku hydratácie v okolitom prostredí. Pleť nemá dostatok vody a stáva sa mastnou a citlivou. Môže obsahovať dostatok olejových zložiek, no nie je v nej dostatok vody, ktorá by celý stav vyvážila. Aby sa nedostatok vykompenzoval, začne pokožka produkovať nadmerné množstvá olejov. Vo výsledku je potom suchá a mastná zároveň, čo sa prejavuje upchatými pórmi, podráždenými a suchými miestami či tvorbou vrások.
Dobrou správou je, že dehydratáciu pleti nespôsobujú vrodené, dedičné faktory, ale najmä vonkajšie faktory, napríklad strava, kozmetika či vystavovanie sa slnku. Z toho vyplýva, že stav je mnohokrát oveľa ľahšie liečiteľný, než tomu je napríklad u suchej pleti.
Ako liečiť dehydratovanú pokožku?
Najlepším možným riešením, ako zabezpečiť opätovnú hydratáciu pleti, je úprava jedálničku. Pokožka je posledným orgánom, ku ktorému sa dostáva voda, ktorú pijete, aj preto by ste jej mali piť naozaj dosť. Ako ale „dosť“ vyjadriť číselne? Každý máme vlastnú mieru, preto by ste mali hlavne počúvať svoje telo a zistiť, čo mu najviac vyhovuje. Vo všeobecnosti by však dospelý človek mal prijať aspoň 2 litre vody denne. Okrem pramenitej vody sú skvelé aj polievky, čaje a ovocie so zeleninou v rôznych formách (šťavy, surové).
Ak máte dehydratovanú pokožku, s opaľovaním a vystavovaním sa slnku by ste to určite nemali preháňať. Pred odchodom von by ste sa vždy mali minimálne hodinu vopred natrieť opaľovacím krémom s ochranným faktorom 15. Poskytne vám a vašej pokožke dobrý ochranný základ pre škodlivým UV žiarením a spáleninami.
Hydratačné vs. zvlhčovacie prostriedky
Dva pojmy pre označenie totožnej veci? Chyba! Hydratačné prostriedky dodávajú pokožke vodu, zatiaľ čo zvlhčovače vytvárajú na jej povrchu bariéru, ktorá bráni vode odparovať sa. Takže ak sa rozhodnete pre túto formu liečby vášho neduhu, aplikujte najskôr hydratačný krém a až potom zvlhčovací prostriedok.