Drevené okná vytvárajú pocit domova

Okná

Či už máte starý dom alebo modernú stavbu, okná v nej nikdy nechýbajú. Vždy sú dizajnovým prvkom, očami domu – a na oči každý ostrí svoj pohľad.

Pri oknách sa striedajú celé generácie – drevo je materiál, ktorý ostáva. Hádate správne, v dnešnom článku si vypichneme výhody drevených okien. Napriek plastovej dobe majú totiž stále čo ponúknuť – a vydržia púšťať svetlo do vášho domova veľmi dlh.

Nadčasovosť. Drevo je osvedčený materiál už od doby kamennej. Tá sa v skutočnosti mala volať doba drevená – drevo je prvý materiál, ktorý ľudia začali používať. Drevený design je spravidla vkusný a čistý. Ponúka klasiku a čistotu, neuráža v žiadnej dobe a vyvoláva nostalgické spomienky. Prírodný materiál je vždy obľúbený.

S drevom sa dobre pracuje. Správne vybraný a ošetrovaný kus dreva má svoju výdrž, drží si svoj tvar, dobre sa opracuváva a udržiava. Prispôsobiteľnosť drevených okien je čarovná – drevo sa dá rezať, brúsiť a farbiť takmer ľubovoľnou farbou. Dokonca sa do dreva dá vyrezávať, ak holdujete tomuto typu skrášlenia domova. Drevené okná na mieru presne zapadajú do vašej predstavy ideálneho bývania.

Dobrá izolácia. Izolačné vlastnosti sú vynikajúce, opäť pri šťastnej ruke pri výbere materiálu. Odporúčajú sa dvojité sklá a jednoduchá montáž. Správne osadené okná vydržia dážď, mráz, nedeformujú sa a nepraskajú. Ani nespráchnivejú – ak sa o ne dobre staráte. Počas tepelených výkyvov sa drevo nerozťahuje a nesťahuje ako napríklad kov, a veľmi prirodzene sa prisôsobuje skleneným tabuliam.

Údržba. Na drevo je možné nanášať rôzne nátery a ochranné vrstvy – to sa s plastovými oknami nedá. Ľahko sa umývajú. Drevené okná sú občas náchylné na škodcov (červotoče), takže by ste mali sledovať čo sa deje vo vašej domácnosti a podnikať jednoduché kroky, kým sa veci nezhoršia.

Drevené okná sú ekologické a nenákladné, ale väčšinou vyžadujú nejakú starostlivosť. Majitelia plastových okien nechcú starosti a akceptujú chladnú uniformnosť. Ale drevených okien sa človek predsa len vzdáva ťažko.