Hodnota uložená v investičných minciach vás nesklame

Zlaté investičné mince

Primárnou úlohou investičných mincí je obchodovanie s cennými kovmi, ale v časoch inflácie (aké prichádzajú dnes) sa mince menia na stabilnú a dôveryhodnú platformu ako investovať svoje príjmy tak, aby ich finančné problémy neokresali.

Na Slovensku sa razia investičné mince iba od roku 2015 (predtým sa tiež razili, ale iba príležitostne pri niektorých výročiach), ale inak sa u nás živo obchoduje najmä so švajčiarskymi a nemeckými mincami, poprípade tehličkami a zliatkami. Mince majú stanovenú nominálnu hodnotu, za ktorú ručia finančné inštitúcie, centrálne banky a podobne. Mince nepotrebujú certifikáty, preto sa s nimi obchoduje jednoduchšie ako s tehlami – a máte istotu, že ich môžete v čase potreby ľahko premeniť na hotovosť.

Investičné mince majú aj veľkú umeleckú a zberateľskú hodnotu – pričom platí, že táto pridaná hodnota vzniká po čase, keď sa už na trhu nedajú ľahko zohnať konkrétne ročníky a umelecké motívy jednotlivých sérií mincí. Odložené mince majú často pre skúsených numizmatikov väčšiu hodnotu než je cena kovu v nich a aktuálna cena zlata na burze. Predpokladá sa, že investičné mince neobiehajú a neopotrebúvajú sa ako klasické mince, ak sa správne skladujú a ošetrujú, tak si uchovávajú svoj lesk, vyjadriteľný aj v rýdzosti zlata.

Mince ako investičné zlato prinášajú dostupnosť tohto spôsobu investovaniu pre širokú verejnosť – minca stojí len zlomok mesačného príjmu bežného človeka. Samozrejme, pre serióznych investorov sú v ponuke stále aj iné formy predaja, napríklad vo forme zlatých zliatkov rôznej váhy. Vždy platí, že nákupom zlata sa chránite pred infláciou a môžete fyzicky jednoducho kontrolovať svoj finančný majetok.

Sympatickým rysom investičných mincí je, že často ich môže ich vydavateľ odkúpiť späť a to tak, že si držiteľ môže vypýtať vyššiu sumu ako za mince dal – zlato nepodlieha odvodu z dani z príjmu a preto sa s ním obchoduje veľmi príjemne. Obchodníci s investičným zlatom pri každej konkrétnej minci uvádzajú výkupné a predajné ceny komodity.

Časy sa síce menia, ale zlato je istota. Zlaté investície sú vhodné aj pre začínajúcich investorov, pretože tento sektor je transparentný a seriózny, netreba mať zvláštne ekonomické alebo iné akademické vzdelanie. Čo sa týka striebra, aj to je veľmi obľúbený kov so svojou históriou a špecifikami, ale treba pri ňom rátať s DPH 20 percent. Napriek tomu je striebro často dostupnejšie ako zlato.