
Hovorí sa, že keď máte doma malého hokejistu, môžete zabudnúť na každoročnú dovolenku pri mori.
Jeho výstroj totiž stojí zhruba toľko peňazí ako rodinný výlet. Obzvlášť v období, keď mu najrýchlejšie rastie noha a za sezónu musí dva alebo aj trikrát vymeniť korčule. A profesionálny výstroj dospelého hokejistu? Ten stojí ako dovolenka vo veľmi vzdialenej, veľmi exotickej a veľmi drahej destinácii.
Keď narazíte na strop svojho rozpočtu, ale šport s hokejkou vás stále láka, môžete skúsiť florbal. Florbal je mladá odroda hokeja, podobne ako hokejbal alebo pozemný hokej. V istej podobe ho hral vlastne každý, keď ste mali na ulici len hokejku a loptičku. Rozdiel je v presne daných pravidlách, ktoré umožňujú vznik tímov, mestských líg, asociácií a tak ďalej a tak ďalej. A áno, ako ste už iste dovtípili – florbal sa rozvíja aj u nás.
Zábava za pár drobných
Florbalisti majú u nás zatiaľ povesť amatérov – nadšencov, ktorí sa svojmu koníčku venujú po večeroch a po víkendoch. Bez veľkého záujmu médií, stávkových kancelárií a veľkých peňazí ide čisto o šport. A to je na tom to najkrajšie.
Hrá sa v piatich hráčoch plus brankár, rovnako ako ľadový hokej. Avšak nie je to ani zďaleka taký tvrdý a kontaktný šport. Preferuje sa rýchlosť, zručnosť a menej fyzických zrážok. Tým pádom hráči nemusia byť veľmi chránení, teoreticky im stačí len dres, šortky a obuv (a hokejka, v podstate lacný hračkársky kúsok plastu). Náklady sa odhadujú od 15 do 200 euro, čo je veľmi nízka suma. Väčšina hráčov si časom dokúpi zopár doplnkov – ako skoro pri každom športe.
Samozrejme, ako to už chodí, najviac výstroja potrebuje brankár, predsa len, aj ľahučká a vzdušná florbalová loptička môže sem-tam zaštípať. Florbalová prilba je o dosť tenšia a ľahšia ako hokejová. Je teda určená výlučne na tento šport. Jej výhoda je v tom, že je vzdušnejšia a menej prekáža – a lepšie prilby majú nastaviteľné časti pre rôzne rozmery hláv gólmanov. Nuž a brankárske rukavice sa s ťažkými hokejovými „panciermi“ nedajú vôbec porovnať – sú ľahké, dobre odvádzajú pot a pri tom chránia kĺby na prstoch. Hrá sa v nich veľmi dobre.
Nízke náklady a nízke riziko zranenia robia z florbalu ideálny šport na stretávanie sa s kamarátmi, na zdravotné cvičenie a všeobecne, poriadnu dávku skupinovej zábavy. Hoci existuje už od sedemdesiatych rokov minulého storočia, taká kanadská asociácia s tisíckou hráčov vznikla napríklad až po roku 2000.
Krok od olympiády
Zatiaľ sa za florbalové „veľmoci“ považujú len štyri krajiny – Švédsko, Fínsko, Švajčiarsko a Česko. Určite však nepotrvá dlho a tento zoznam sa rozšíri. Čo je lacné, prispôsobiteľné a dostupné je totiž aj obľúbené. Olympijský výbor už florbalistov registruje ako možný olympijský šport v budúcnosti. Stačí splniť niekoľko podmienok. Florbal sa už aj na Slovensku derie do škôl, medzi deti, mužov a ženy rôzneho veku.
Je to tak mladý šport, že zatiaľ sa ani jazykovedci nerozhodli, či je správny aj anglický názov športu floorball. Pre zaujímavosť, v zahraničí sa florbalu hovorí aj Unihockey, Innebandy (Švédsko) alebo Salibandy (Fínsko).
Vo svete sa mu viac či menej venuje už okolo dvoch miliónov ľudí (a aj vo veľmi teplých a exotických krajinách ako sú Brazília alebo India). V porovnaní s futbalom alebo ľadovým hokejom to teoreticky nie je veľa. Ale podľa množstva hľadaní v Googli už florbal veľké športy trochu dobieha – výraz „floorball“ má 40-krát menšiu hľadanosť ako „football“ a 13-krát menej ako „hockey“.