Hokej je drahý špás, florbal môže skúsiť každý

Florbal je lacný šport

Hovorí sa, že keď máte doma malého hokejistu, môžete zabudnúť na každoročnú dovolenku pri mori.

Jeho výstroj totiž stojí zhruba toľko peňazí ako rodinný výlet. Obzvlášť v období, keď mu najrýchlejšie rastie noha a za sezónu musí dva alebo aj trikrát vymeniť korčule. A profesionálny výstroj dospelého hokejistu? Ten stojí ako dovolenka vo veľmi vzdialenej, veľmi exotickej a veľmi drahej destinácii.

Keď narazíte na strop svojho rozpočtu, ale šport s hokejkou vás stále láka, môžete skúsiť florbal. Florbal je mladá odroda hokeja, podobne ako hokejbal alebo pozemný hokej. V istej podobe ho hral vlastne každý, keď ste mali na ulici len hokejku a loptičku. Rozdiel je v presne daných pravidlách, ktoré umožňujú vznik tímov, mestských líg, asociácií a tak ďalej a tak ďalej. A áno, ako ste už iste dovtípili – florbal sa rozvíja aj u nás.

Zábava za pár drobných

Florbalisti majú u nás zatiaľ povesť amatérov – nadšencov, ktorí sa svojmu koníčku venujú po večeroch a po víkendoch. Bez veľkého záujmu médií, stávkových kancelárií a veľkých peňazí ide čisto o šport. A to je na tom to najkrajšie.

Hrá sa v piatich hráčoch plus brankár, rovnako ako ľadový hokej. Avšak nie je to ani zďaleka taký tvrdý a kontaktný šport. Preferuje sa rýchlosť, zručnosť a menej fyzických zrážok. Tým pádom hráči nemusia byť veľmi chránení, teoreticky im stačí len dres, šortky a obuv (a hokejka, v podstate lacný hračkársky kúsok plastu). Náklady sa odhadujú od 15 do 200 euro, čo je veľmi nízka suma. Väčšina hráčov si časom dokúpi zopár doplnkov – ako skoro pri každom športe.

Samozrejme, ako to už chodí, najviac výstroja potrebuje brankár, predsa len, aj ľahučká a vzdušná florbalová loptička môže sem-tam zaštípať. Florbalová prilba je o dosť tenšia a ľahšia ako hokejová. Je teda určená výlučne na tento šport. Jej výhoda je v tom, že je vzdušnejšia a menej prekáža – a lepšie prilby majú nastaviteľné časti pre rôzne rozmery hláv gólmanov. Nuž a brankárske rukavice sa s ťažkými hokejovými „panciermi“ nedajú vôbec porovnať – sú ľahké, dobre odvádzajú pot a pri tom chránia kĺby na prstoch. Hrá sa v nich veľmi dobre.

Nízke náklady a nízke riziko zranenia robia z florbalu ideálny šport na stretávanie sa s kamarátmi, na zdravotné cvičenie a všeobecne, poriadnu dávku skupinovej zábavy. Hoci existuje už od sedemdesiatych rokov minulého storočia, taká kanadská asociácia s tisíckou hráčov vznikla napríklad až po roku 2000.

Krok od olympiády

Zatiaľ sa za florbalové „veľmoci“ považujú len štyri krajiny – Švédsko, Fínsko, Švajčiarsko a Česko. Určite však nepotrvá dlho a tento zoznam sa rozšíri. Čo je lacné, prispôsobiteľné a dostupné je totiž aj obľúbené. Olympijský výbor už florbalistov registruje ako možný olympijský šport v budúcnosti. Stačí splniť niekoľko podmienok. Florbal sa už aj na Slovensku derie do škôl, medzi deti, mužov a ženy rôzneho veku.

Je to tak mladý šport, že zatiaľ sa ani jazykovedci nerozhodli, či je správny aj anglický názov športu floorball. Pre zaujímavosť, v zahraničí sa florbalu hovorí aj Unihockey, Innebandy (Švédsko) alebo Salibandy (Fínsko).

Vo svete sa mu viac či menej venuje už okolo dvoch miliónov ľudí (a aj vo veľmi teplých a exotických krajinách ako sú Brazília alebo India). V porovnaní s futbalom alebo ľadovým hokejom to teoreticky nie je veľa. Ale podľa množstva hľadaní v Googli už florbal veľké športy trochu dobieha – výraz „floorball“ má 40-krát menšiu hľadanosť ako „football“ a 13-krát menej ako „hockey“.