Inžinieri a ITčkari pozor: 5 dôvodov, prečo sa vám oplatí pracovať v Nemecku

IT-čkár

Slováci svoje zárobky často porovnávajú so západnými krajinami. Po 5 rokoch štúdia a hľadaní uplatenia je často cieľovou destináciou absolventov zahraničie, najmä susedné Rakúsko a blízke Nemecko. Aké výhody má práca v Nemecku pre slovenských absolventov vysokých škôl?

1. Zvýšenie odbornej kvalifikácie

Múdre príslovie hovorí, že čo sa raz v živote naučíš, to ti nikto nemôže vziať. To platí predovšetkým o pracovných skúsenostiach, ktoré nás sprevádzajú v životopise po celý život.

U našich západných susedov sa absolvent môže hneď na začiatku kariéry učiť od tých najlepších, pracovať s najmodernejšími technológiami a zbierať skúsenosti, ktoré sú na Slovensku často vyvažované zlatom.

Veď čo znie lepšie ako mať odpracovaných 5 rokov pre BMW v Mníchove alebo Audi v Ingolstade? Možnosť pracovať s európskou špičkou a učiť sa od najlepších je príležitosť ktorá určite zvýši tvoju odbornú kvalifikáciu a taktiež hodnotu na trhu práce.

2. Výrazne vyššie mzdové ohodnotenie

Pre nás nepredstaviteľné, ale aj napriek tomu skutočnosť. Podľa Makrtforschung.de zarobí mladý inžinier zo Slovenska v Nemecku 4 000 € mesačne v hrubom. Upratovačka z Rumunska, ktorá poberá minimálnu mzdu má na výplatnej páske 1 500 € mesačne v hrubom. Top IT-čkári sa často dostávajú k mesačnej mzde 7 000 €. Na Slovensku sa k podobným sumám dostávajú manažéri a vedúci pracovníci, ktorí pracujú na svojej kariére dlhé roky.

Náklady na život sú, samozrejme, prispôsobené vyšším platom, no životný štandard sa v Nemecku drží hesla “Žiť, nie prežívať’. Platy sú nastavené tak, aby si človek mohol slušne žiť a ušetriť, prípadne dopriať si oveľa viac ako doma. Nemci si napríklad dopriavajú niekoľko dovoleniek do roka.

3. Jazykové znalosti

Iste ste už veľakrát počuli, že cudzí jazyk sa najlepšie zdokonaľuje v zahraničí. Prečo nevyužiť príležitosť zlepšiť si jazykové schopnosti v práci, za ktorú máte skvele zaplatené?

Dennodenná komunikácia rýchlo nahradí akúkoľvek jazykovú školu a bifľovanie slovíčok vo voľnom čase. Pýtate sa, či vás bude niekto diskriminovať, pretože vaša nemčina nie je perfektná? Žiadny strach, kolegovia otvorene vítajú cudzincov a to, že sa chcete zlepšiť a rozprávať v ich rodnom jazyku prelomí všetky ľady.

4. Sociálny systém pre ľudí

30 dní dovolenky, často 37-hodinový týždenný pracovný čas, preplatené nadčasy, obrovské možnosti ďalšieho vzdelávania, voľnočasové aktivity dotované firmou, výborná lekárska starostlivosť bez večného čakania na termín, fungujúca infraštruktúra a takmer žiadna korupcia – v Nemecku naberá životný štandard úplne nový rozmer.

Fungujúci a férovo nastavený systém pre ľudí každý dodržiava a každý sa podieľa na jeho fungovaní.

5. Nemecko nás potrebuje

Nemecko ako najsilnejšia európska ekonomika neustále napreduje a rastie. Každý rok potrebuje nových vysokoškolsky vzdelaných ľudí na kvalifikované pozície, ktorí poženú tento dobre namazaný stroj stále vpred. Či strojár, IT-čkár, mechatronik, manažér kvality, elektrotechnik alebo technický manažér – nové pozície sa neustále vytvárajú a pribúdajú. Vaše šance získať dobré zamestnanie sú vysoké.

Nespočetné množstvo Slovákov už v Nemecku pracuje. Aj keď na Slovensku je vžitý stereotyp odchádzať do zahraničia iba za menej kvalifikovanými pozíciami, realita je úplne iná. Tak prečo sa nemať lepšie dnes a aj v budúcnosti, keď sa to celkom jednoducho dá.

Viac informácií tu