Jednoduchá Wi-Fi sieť pre rodičov, či seniorov

Rodinná wifi

V dnešnej dobe je pripojenie k internetu takmer nutnosťou. Už kvôli komunikácii, ktorá sa stále častejšie rieši na diaľku. Do sveta internetu tak často bývajú zasvätení aj seniori a nie je výnimkou, že sieť dnes dokáže ovládať aj 80-ročný človek.

Hoci v dnešnej dobe je štandardom už Wi-Fi 6 a pomaly sa začína presadzovať aj „medzigenerácia“ Wi-Fi 6E, pre seniorov je používanie úplne tých najnovších technológií vcelku zbytočné. Najmä na vidieku, kde nie je štandardné 2,4 GHz frekvenčné pásmo tak zahltené, respektíve aj v mestských oblastiach, kde nie je zase až toľko bytov, úplne stačí využiť zariadenie podporujúce starší štandard, a to dokonca aj Wi-Fi 4.

wifi

Seniori skrátka nepotrebujú používať virtuálnu alebo rozšírenú realitu, hrať on-line hry alebo streamovať video v 8K rozlíšení. Úplne stačí, keď si k internetu pripoja notebook alebo smartfón a sú šťastní, keď môžu komunikovať cez videohovor, chat alebo e-mail so zvyškom rodiny. Na to všetko im bohato stačí práve aj Wi-Fi 4 router, ktorý bez problémov sprostredkuje rýchlosť samotného internetového pripojenia.

Inštalácia riešení, ktoré bohato naplní vyššie uvedené potreby, je pomerne jednoduchá. A navyše sú takéto riešenia aj dosť lacné, čo u starších ľudí s trochu obmedzeným rozpočtom zohráva veľkú úlohu. Práve na nízkorozpočtové a ľahko inštalovateľné riešenia sa vo svojom portfóliu zameriava aj značka Mercusys, ktorá sa na slovenskom trhu etablovala pomerne nedávno, a napriek tomu už ponúka ucelený súbor sieťových zariadení so slušným pomerom ceny a výkonu.

Jednoduchá Wi-Fi pre internet

Domácu sieť pre seniorov tak možno bez problémov postaviť napríklad na najzákladnejších routeroch tejto značky, konkrétne modeloch Mercusys MW305R alebo MW301R.

Oba modely zhodne podporujú prenosovú rýchlosť do 300 Mb/s, čo postačí pre základnú prácu typu streamovania HD videa (napríklad pre ony videohovory), on-line hranie alebo sťahovanie veľkých súborov.

Domáci internet

Oba modely sa líšia predovšetkým počtom externých antén, zatiaľ čo prvý spomínaný je vybavený tromi kúskami, ten druhý má antény dve. Proces nastavenia je jednoduchý a intuitívny a zvládne ho aj priemerne technicky zdatný senior – prípadne s ním svojim starým otcom a babičkám môžete pomôcť vy.

Pokiaľ by ste chceli svojim rodičom dopriať vyššiu rýchlosť, pozerajte sa po modeloch routerov podporujúcich štandard 802.11ac, teda Wi-Fi 5. Ten môže dodnes stačiť aj bežným nenáročným domácnostiam s deťmi. Za zmienku tu stoja napríklad routery Mercusys AC10 a AC12. Tie užívateľom ponúknu rýchlosť prenosu dát až 1 167 Mb/s (respektíve 1 200 Mb/s), a vďaka štvorici antén s vysokým ziskom je signál v prípade oboch zariadení aj stabilný. Inštalácia je opäť jednoduchá a tentoraz sa dočkáte aj podpory technológií IPTV či IPv6.

Rozšírenie Wi-Fi siete otázkou minút

Pokiaľ už váš starý otec či babička doma internet má, lenže mu signál nedosahuje do všetkých kútov domácnosti, môžete im pripojenie na väčšiu plochu rozšíriť s využitím Wi-Fi extenderu (opakovača). Tu odporúčame model Mercusys ME10, ktorým dokážete ľahko eliminovať zóny bez pokrytia Wi-Fi, najmä priestory, ktoré boli predtým nedostupné alebo boli po kábli len ťažko pripojiteľné.

Rozsah siete rozšírite stlačením tlačidla WPS a pripojiť sa tak môžete už za niekoľko sekúnd. Stačí len zariadenie vložiť do zásuvky. Vďaka LED ukazovateľu signálu ľahko určíte miesto, kde je ešte dostatok signálu z routera, ale zároveň tam jeho dosah končí. Extender Merucsys ME10 môžete využiť aj na káblové pripojenie, a to vďaka rýchlemu portu 10/100 Mbit/s.

Cena, ktorá podrží

Vďaka využitiu overených technológií i množstvu vyrobených produktov sú „internetové krabičky“ s Wi-Fi 4 alebo Wi-Fi 5 k dostaniu za veľmi zaujímavé ceny a môžu sa pohybovať už okolo 250 Sk v rade e-hopov. V prípade produktov Mercusys potom na ne navyše zadarmo dostanete aj nadštandardnú 3-ročnú záruku. Wi-Fi si tak dnes doma môže dovoliť každý a pripojenie nového notebooku alebo tabletu vašej mamičky či dedka je potom otázkou jednej návštevy.

Pripojená domácnosť