Strata dát – z diskov, médií, úložísk – je docela časté. U bežného užívateľa často nejde o nič dramatické… i keď aj v tom môže byť nejaká hodnota. Hlavnou príčinou je naša nešikovnosť a lenivosť.
Tu je 7 najčastejších príčin straty digitálnych dát:
- Ľudská chyba. Je to prekvapivé, ale toto je štatistika firmy, ktorá sa zaoberá obnovou dát. Až tretina všetkých prípadov je prostá ľudská chyba – nepozornosť, gramblavosť, neznalosť, nesústredenosť… Postláčate pár tlačítok, niekde kliknete, a bum. Dáta sú preč. A užívateľov, ktorí si puntičkársky zálohujú dáta na dennej báze je menšina.
- Mechanické poškodenie nosiča. Ešte donedávna boli pevné disky najcitlivejšou časťou počítača – jemné platničky plávajúce v maličkej výške na kusom kovu, ktorého sa nesmú nikdy dotknúť, v tisícoch otáčok za minútu… Ale aj prenosové médiá – USB kľúče, DVDčka a podobne trpia zlým zaobchádzaním a kazia sa. Platí to najmä v prípade starších médií, no i na takých mávame veľmi cenné dáta.
- Škodlivý softvér. Zlomyseľní programátori a hackeri denne útočia na všetko vo virtuálnom svete. Antivíry a firewally odvádzajú výbornú prácu, ale proti ľudskej neznalosti sú niekedy slabé. Veľa malvéru má za cieľ vymazať vaše dáta, alebo o ne prídete v dôsledku inej deštrukcie.
- Výpadok elektriny. Asi si predstavíte klasický prípad – máte rozpísaný dokument a v strede všetko v miestnosti zhasne. Výpadok elektriny však môže byť aj v dôsledku kolísania v elektrickej sieti alebo poškodenia nejakej súčiastky v počítači. Takisto náhle reštarty nerobia dátam službu a môžete o ne nenávratne prísť.
- Krádež. Počítač vám niekto ukradne často kvôli jeho hardvérovej hodnote, no zlodej môže mať zálusk aj na vaše dáta (priemyselná špionáž). Nuž a telefóny sa kradnú takmer ako rožky – čím je niečo menšie a drahšie, tým viac to láka prsty zlodejov.
- Káva na klávesnici. Súhrný názov pre akúkoľvek vlhkosť, ktorá nerobí dobre žiadnej elektronike. Je to prekvapujúce, ale v domácnostiach sa často varí alebo sprchuje až tak, že to môže mať zlý vplyv na vaše zariadenia v miestnostiach. Počítačové časti neznesú skrátka žiadnu nadmernú vlhkosť.
- Požiar. Nuž a pod kategóriu požiar môžeme skryť akúkoľvek náhlu udalosť, napríklad živelnú pohromu, alebo trebárs aj malú explóziu vašej elektroniky.
Zvážte teda nákup externých diskov, používanie cloudu, USB kľúče s veľkou kapacitou a čokoľvek čo vám umožní často zálohovať dáta. Ak vás obťažovanie obťažuje, môžete ho nastaviť, aby sa dialo automaticky v nejakom kvalitnom zálohovacom softvéri typu Acronis alebo v inom. O strate dát totiž už viete svoje – žiadny užívateľ, ktorý roky robí s elektronikou sa mu ešte nevyhol.