Kedy je najlepší čas na kúpu klimatizácie

Klimatizácia jar

V zásade: keď ju treba. Keď je vám teplo, alebo keď na to máte peniaze.

Problém je, že klimatizácie uprostred leta sú jednak najdrahšie a jednak nemusia byť dostupné tie typy, ktoré chcete, alebo tá firma s montážou, ktorú chcete. Je dobré myslieť dopredu – klimatizáciu si dať namontovať na jar, alebo ešte skôr, v zime. Najlepšie ceny bývajú po skončení horúcej sezóny na jeseň, vtedy sa nepredané modely dostávajú do zliav.

Sezónne zľavy sú v tomto segmente dosť dôležité. Lacné klimatizácie sú lacné, ale nemusia vám vyhovovať kvalitou. Kupovať to najlacnejšie na trhu sa takmer nikdy nevyplatí – a to ani finančne.  Netreba zabúdať, že aj montáž stojí niekoľko stoviek euro – jej cena nie je zanedbateľná. Klimatizáciu chcete takú, čo nehučí príliš, má pohotový a spoľahlivý výkon a dostatok funkcií – trebárs aj také kúrenie v reverznom móde. Najlacnejšie bývajú okenné klimatizácie, kvôli nim netreba robiť stavebné úpravy, pretože nevyžadujú otvor v stene a vonkajšiu jednotku – tekutina jednoducho odkvapkáva oknom von. Ale veľkú kanceláriu pravdepodobne nevychladí. Medzi vstavanými statickými a mobilnými klimatizáciami je, ostatne, rozdiel ako medzi vodou a olejom. Sú to naozaj dve rôzne veci.

Hlavné dôvody prečo kúpiť klimatizácie v chladnejších mesiacoch sú teda jasné: nižšia cena, dostupná inštalácia bez čakania v poradovníku, plus môže ísť napríklad o vkusný vianočný, alebo povedzme – veľkonočný darček. Na Slovensku doteraz platilo, že nie každá domácnosť potrebovala klimatizáciu, pretože sme sa počítali medzi severné krajiny. Ak idete na dovolenku do južných krajín, povedzme do Španielska alebo Bulharska, tam už doslova každé okno má pri sebe masívnu vonkajšiu jednotku.

Či potrebujeme aj my klimatizáciu, závisí od toho, kde je naša domácnosť alebo pracovný priestor. Či nám do miestnosti padá tieň, alebo je napríklad v rohu na slnku, ako je stavba zateplená, koľko ľudí sa v miestnostiach pohybuje počas pracovných hodín, či máme deti, problémy s vlhkosťou – faktorov je oveľa viac. Kk si nie ste istí, či potrebujete klimatizáciu, môžete sa poradiť s odborníkom alebo inými domácimi majstrami, ktorí vám pomôžu zvážiť vaše potreby a navrhnúť najlepšie riešenie pre vašu domácnosť.