Kedy podstúpiť facelift a prečo ide o stávku na istotu

Facelift

Človek nič nerobí a predsa niečo robí… starne. Dívate sa aj vy často do zrkadla? Dobrá správa je, že všetci starnú rovnako – a že udržať si mladistvý vzhľad je dnes ľahšie ako kedykoľvek predtým.

Pokožka s pribúdajúcim vekom stráca svoju elasticitu a pružnosť. Na tvári človeku pribúdajú záhyby, povisnutá koža, môže sa zmeniť mimika. Čo s tým? Nuž dá sa s tým zmieriť. Môžete skúsiť žiť zdravšie a sústrediť sa na iné veci. Môžete skúsiť nechirurgickú liečbu, napríklad rádiofrekvenčné pozdvihnutie tváre. No ozaj viditeľný a okamžitý výsledok ponúka až ozajstný facelift, chirurgická korekcia ovisnutej kože na tvári. Cieľ je jasný – omladiť vašu tvár, zbaviť vás vačkov a ovísajúcej kože, zjemnenie vašich prirodzených rysov.

Kedy je ideálny čas na facelift? Nuž, keď si začnete uvedomovať stratu pevnosti na vašej tvári, ak máte nový pocit pri sklonení hlavy, alebo okolo čeľuste – cítite kožu navyše. Typický pacient, ktorý sa podujme na facelift je žena medzi 45 a 50 rokmi. Mužov tento problém trápi menej, ale aj oni chodia na chirurgické zákroky – akurát štatisticky vo vyššom veku. Vaša neželaná zmena vzhľadu nemusí byť vyvolaná vekom, ale aj chorobou, nabratím váhy, životom v strese a neporiadkom v rodine. Ale ako sme už spomenuli vyššie, ľahké pozdvihnutie tváre, dokáže pozdvihnúť aj vaše sebavedomie a spoločenský status.

Čo je na tejto plastickej chirurgii dobré? Že chirurg pracuje iba s „vaším materiálom“, na vašej tvári je len vaša koža. Po úspešnom zákroku môžete omladnúť o 10 rokov. Netreba žiadnu zvláštnu prípravu, na zákrok prídete v deň jeho výkonu a trvá zhruba 1 až 2 hodiny. Ak ste zdraví (a máte to aj potvrdené inými lekármi), tak už vonkoncom netreba mať obavy. Rekonvalenscenia zaberie však asi dva týždne a musíte byť pri nej disciplinovaní a strpieť isté nepohodlie. Aj niekoľko mesiacov môžete na tvári cítiť pri pohyboch isté ťahy – to je však normálne a nemusí vás to vyrušovať.

Pri chirurgii je prakticky isté, že uvidíte zmeny (ktoré nemusia byť zrejmé pri iných typoch liečby). Nemusíte zmiznúť z práce a zo spoločenského života – väčšinou si dáte pauzu na pár dní a ideálne je, ak okoliu vezmete smeč – tzn. všetkých oboznámite s tým, čo idete podstúpiť dopredu, takže nebudú prekvapení, ak budete mať pár drobných modrín, ktoré tiež nie sú nič nezvyčajné.

Tvár po zákroku musí akoby dozrieť – dopĺňanie kolagénu, elastínu a kyseliny hyalurónovej v pokožke nemusí byť zo začiatku ideálne, ale časom sa napraví a vy získate prirodzenú textúru tváre.