Kedy sa najviac hodí elektrická kosačka

Kosačka

Domácich kosačiek existuje veľa typov, ale žiadny nie je celkom univerzálny. Benzín alebo elektrina? Oba spôsoby majú niečo do seba a každý sa hodí v trochu inej situácii. V tomto článku si povieme o výhodách kosačiek s elektrickými motormi.

Začnime najväčšou nevýhodou elektrickej kosačky – elektrický kábel (kosačky „na baterky“ vynechajme, pretože ich je na trhu málo a sú menej výkonné). Kábel potrebuje elektrickú zástrčku (ideálne 220 voltovú, no sú aj silnejšie stroje) a veľmi často aj predlžovačku. Kto kosí s elektrinou vie, že s káblom treba neustále manipulovať, neustále si dávať pozor, aby sa nedostal pod nôž – nech je drôt aj hrubší, presekne sa ľahko v zlomku sekundy. A hlavne – kábel je veľmi nepraktický, ak potrebujete obchádzať stromčeky a iné objekty.

Zvyšné vlastnosti však už hovoria v prospech – kvalitné elektrické kosačky sú výborné a preto ich máme stále tak radi. Sú ekologické – nevypúšťajú žiadne splodiny, na rozdiel od zápachu spáleného benzínu. Elektrický motor nepotrebuje prakticky žiadnu údržbu (starať sa treba len o nože, ale to aj u ostatných kosačiek). Kým benzínový motor vyžaduje starostlivosť ako pri aute (menenie oleja, sviečok, filtrov), pri elektrine toto odpadá. Nehovoriac o neustálom dolievaní paliva. Benzínová kosačka je síce bez  kábla pohodlnejšia, avšak stráca dych pri svahoch a kopcoch – neodporúča sa kosiť s ňou na viac ako dvadsať percentom sklone. A tu práve nastupuje elektrická varianta, rovnako ako pri veľkých nezarastených plochách, kde je elektrická kosačka aj jednoznačne menej náročná na spotrebu.

Nezanedbateľným faktorom môže byť aj hlučnosť – elektrická verzia je skrátka tichšia ako benzínová. Každý kto býva na dedine vie, že v istom období rastie tráva ako z vody a po uliciach sa všade ozýva hukot kosenia. S elektrickou kosačkou rušíte susedov menej, napríklad v podvečer, alebo v nedeľu, keď nechcete byť za toho najhlučnejšieho na ulici.

Takže si to zhrňme – elektrické kosačky sú tichšie, výkonné, ekonomické, ekologické, menej náročné na údržbu, ale ťažko sa dostávajú do neprístupných miest. To z nich robí ideálne stroje na kosenie otvorených trávnikov, poprípade svahov na kopci. Typ motora je vôbec prvý faktor, ktorý by človek pri kúpe kosačky mal zvažovať, až neskôr prídu na rad iné parametre ako veľkosť zberného koša alebo typ kosiaceho noža.