Kedy siahnuť po dobrej motivačnej knihe

Motivačná kniha

Život je vraj príliš krátky na prečítanie všetkých dobrých kníh – tak sa aspoň môžeme vyhýbať tým zlým.

Nemáte čas na čítanie? Mali by ste si ho urobiť. Máločo dokáže rozjasniť deň a priviesť človeka na iné myšlienky ako dobrá knižka. Ako povedal jeden múdry človek, čítať peknú knihu je nepretržitý dialóg, v ktorom kniha hovorí a naša duša odpovedá. Kedy nastal ten správny čas, aby sa človek pristavil pri motivačnej knihe?

  1. Keď potrebujete chytiť nový vietor v práci. Veľká časť motivačnej literatúry brojí proti vyhoreniu, ktoré je dosť normálne a rozšírené, a to aj u mladých ľudí. Knihy dokážu obnoviť vieru – v seba samého. Môžu vám dať nezaujatý pohľad na to, čo a ako robíte, či je správne tvrdo drieť, alebo možno skúsiť niečo nové. Kniha nie je radca, ktorého musíte poslúchať – vypočujete si názor a sami sa rozhodnete. A dobrá kniha vás dokáže nakopnúť k ozajstnej akcii, trebárs k nájdeniu si nového koníčka.
  2. Keď sa cítite osamelí. Autori motivačnej literatúry vedia, že ich čitatelia sa môžu cítiť osamelo. Tento pocit totiž aspoň občas zažíva každý človek na planéte. Preto v kníhkupectvách hľadajte knihy zo svojej krvnej skupiny, od ľudí, s ktorými môžete cítiť spriaznenosť, súhlas, pomoc – hoci len formou písaného slova.
  3. Keď sa potrebujete niečo naučiť. Jasné, to najhlavnejšie je – vždy sa učiť nové veci. Učíme sa celý život. A knihy nositeľmi vedenia aj vedomostí. Môžeme sa z nich naučiť praktické postupy alebo prebrať duševné či morálne záležitosti. Od rozhľadeného spisovateľa (alebo spíkra), ktorý veľa videl, alebo veľa prečítal, skúsil to či ono – sa každý môže naučiť veľa.
  4. Keď hľadáte úspech a nové cesty. Občas cítite, že ste uviazli v slepej uličke a potrebujete nový smer v živote, alebo v niektorých detailoch. Aj na to sú určené motivačné knihy. Zmena je život a život sa udržiava svieži pohybom. Načerpajte z autorových skúseností a skúste niečo nové aj vy.
  5. Keď sa chcete pozrieť do myslenia iných ľudí. Hovorí sa, že každý žije vo vlastnej bubline, ktorá je tvorená okolím, naším vkusom, priateľmi, ktorých sme si vybrali a podobne.  Je to pravda. Vždy je dobré uvedomiť si, že sú na svete aj úplne iné názory a nahliadnuť do nich, študovať veci z nového uhľa pohľadu. Práve knihy nás dostávajú tam, kde by sme sa fyzicky možno nikdy nedostali – dovoľujú nad nahliadnuť za naše obzory.

Motivačné knihy sú určené na inšpiráciu a poučenie. Určite sa dá na nich aj pobaviť – autor, ktorý by napísal knihu nudne a rozvláčne by skoro skončil. Preto je podobná literatúra písaná s iskrou a zaujímavo, čitateľ nemá nárok sa nudiť, má sa na stránkach viesť a motivovať sa.

Úlohou týchto kníh, ktoré v nejednom kníhkupectve zaberajú najväčšiu plochu je zväčšovať sebavedomie svojich čitateľov. Spravidla sú vedené vo veľmi pozitívnom duchu, žiadne násilie a zlé správy ako sa na vás sypú  z médií. Ich čítanie je preto taká prechádzka novým parkom, kde môžete stretnúť nečakané známosti a naučiť sa robiť správne rozhodnutia.