Las Vegas: Ako sa z robotníckej kolónie stalo mesto risku a peňazí

Las Vegas

Las Vegas nebola do 20. storočia skoro ani dedina, bolo to miesto v púšti, kde si španielske karavány mohli doplniť vodu. Las Vegas znamená v preklade Lúky.

Prečo naraz Vegas upútalo húfy ľudí? Väčšinou išlo o robotníkov, ktorí budovali neďalekú Hooverovu priehradu na rieke Colorado. Priehrada sa preslávila problémami… a robotníci si potrebovali niekde vyhodiť z kopýtka. Na mieste, ktoré sprvu obývali len ultrakonzervatívni mormoni z Utahu a hazard bol prísne zakázaný.

Kasína a herne – to bolo niečo pre narobených chlapov so slušnou výplatou. V 30-tych rokoch sa počet obyvateľov nárazovo zvýšil päťnásobne. Prvá herňa s licenciou od vlády bol Northern Club (La Bayou). Na prvé kasíno stačilo zohnať 1400 dolárov. V čase najväčšej slávy mal 125 výherných automatov, ale v roku 2016 sa ho majiteľ rozhodol zatvoriť. V roku 1931 ešte vo Vegas neboli ani pevné cesty či pouličné osvetlenie – tie začali budovať až s rozmachom nočného života.

Keď nevadská vláda povolila hazard

Na povestnej Fremont Street zakrátko pribudli Las Vegas Club a Hotel Apache. Ten prvý mal po presťahovaní sa na druhú stranu ulice vyše 400 izbieb v hoteli. Pokiaľ ide o peniaze, Američania nie sú nostalgickí. Starý Vegas Club s ďalšími klasikami nedávno tiež zbúrali a postavili miesto neho obrovský Circa Resort and Casino. Jeho hotel je dnes najvyššia budova na Fremont Street a má ešte viac izieb ako starý Club. Pandémia Covidu nového majiteľa nezastavila, aby neusporiadal svoj March Madness 2021, keď sa v obrovskom bazéne čľapkala hlava na hlave a v dave sa prechádzali hostesky v bikinách a rúškach.

Ako to, že v púšti vyrástlo obrovské neónové mesto, kam sa zlietavajú utrácať hráči z celého sveta? Pomohla tomu federálna vláda vo Washingtone. Ako vieme, prohibícia mala opačný efekt – miesto toho, aby Američania prestali piť, pili naďalej, ale ilegálne a mafia mala žatvu. Takže keď sa vláda pokúsila obmedziť hranie robotníkov vo Vegas, mesto pritiahlo veľa pochybných figúr s kriminálnou minulosťou, ktoré nemali problém organizovať hry ilegálne. Ako to už chodí, vláda si uvedomila dosť neskoro, že je výhodnejšie povoliť hazard a kontrolovať ho zákonmi.

V roku 1941 chlapík menom Thomas Hull začal podnikať s ikonickými Showgirls a vláda opäť nebola nadšená. Cez vojnu totiž blízko Vegas zriadili armádnu školu a vojaci sa stali novým významným prúdom zákazníkov pre miestny biznis. Po vojne otvoril kasíno The Flamingo newyorkský gangster Bugsy Siegel (názov vymyslel podľa prezývky svojej dlhonohej frajerky, ktorá tiež rada hrávala). O rok ho zastrelili – a začala najdrsnejšia časť histórie Vegas, skutočný divoký západ, plný mafie a intríg, ktoré poznáme z Krstného otca a milióna kníh či filmov. Mesto sa začalo civilizovať v šesťdesiatych rokoch, keď podnikatelia prišli na to, že aj letné rezorty pre rodiny sú zlatá bańa.

Ktoré kasíno je najstaršie? Pravdepodobne Golden Gate Hotel. Ten prevádzkoval hazard už v roku 1906, ale o tri roky ho nadlho zákon zakázal. Niektorí vravia, že najstarší je El Cortez, pretože ten je v prevádzke nepretržite od roku 1941 a uchováva si aj svoj starý rančerský vzhľad (mimochodom, aj v tomto podniku mali prsty Siegel a Lansky).

História, ktorá nezastavuje

Stará značka je aj Golden Nugget roku 1946. Akcie v ňom mali majitelia ostatných kasín, ale aj finančníci z investičných fondov. V Golden Nuggete sa natáčajú filmy a nedávno sa stal známym, keď majiteľ zvýšil maximálne stávky na stolových hrách na 15 tisíc dolárov. Klasikami sú aj Sahara (ktorá zápasí s existenciou rovnako ako so svojím vzhľadom) alebo Tropicana, ktorú smutne preslávili talianski mafiáni z Kansasu, ale aj to, že pred ňou nie je prechod pre chodcov, zato má bočné lávky do vedľajších kasín.

Majitelia herní sa so značkou dlho nepárajú, keď prestane zarábať podľa ich prestáv. Staré kasíno Aladdin zbúrali, aby na prelome milénia miesto neho vyrástol Planet Hollywood (a v roku 2017 v ňom inštalovali prvý automat, ktorý nezávisí od úplnej náhody, ale aj od zručnosti hráča). Podobný osud čakal Holiday – téma lodí návštevníkov až tak nebrala, tak ho prebudovali na Harrah’s, ktorý je v súčasnosti kasíno s najväčšou plochou vo Vegas (výherné automaty sa zastavili na čísle 1200).

Caesars Palace postavený v roku 1966 tvrdí, že návštevníkom dá pocit, že žijú v starovekej ére – aj v ňom sa často natáčajú filmy a súčasťou značky je gramatická chyba v názve, ktorá svieti zo 14 poschodia na celé mesto.

Circus Circus sa preslávil tým, že má najväčší cirkusový stan na svete (ktorý sa nesťahuje) a tým, že ako jediné kasíno vo Vegas nemal dlho hotelovú časť. Všetky ostatné kasína boli najskôr hotely. Napríklad LINQ z roku 1959 bol pôvodne iba motel, ktorý patril Flamingu a kasíno v ňom pribudlo až po 15 rokoch. Práve LINQ prevádzkuje High Roller, najvyššie ruské kolo na svete – je vyššie ako vyhliadkové Oko v Londýne, alebo obdobné “kolotoče” v Dubaji či Singapure.