Ľudia s hodinkami sú v práci úspešnejší

Hodinky a práca

Doba je rýchla – času je málo. A predsa už oveľa menej ľudí nosí na ruke hodinky. Odvšadiaľ na nás totiž svieti presný čas z počítačov a smartfónov. Vraví sa, že v profesionálnom živote sa však hodinky stále zídu. Ich nositelia sú totiž  práci úspešnejší (minimálne v oblasti obchodu, služieb či korporátnych kancelárskych prácach).

Elegantné značkové hodinky hovoria: tento človek má štýl. Ich majiteľ pôsobí dôveryhodne a nepotrebuje k tomu ďaľšie doplnky alebo šperky. Samozrejme, je treba sa vyhnúť gumenným alebo digitálnym hodinkám – tie sú dobré skôr na cvičenie, pri obchodnom stretnutí by mali skôr opačný efekt. V určitých odvetviach sa dobré hodinky používajú ako značka postavenia. ITčkári v Sillicion Valley nosia iné značky ako londýnski finančníci. Samozrejme, tento zvyk nie je len pre tých najmajetnejších.

Ak ešte len idete na pracovný pohovor, je dobré si brať aj svoje najlepšie hodinky. Každý sa tu snaží zanechať najlepší dojem – k pracovnému interview existujú desiatky rád, o tom ako vyzerať, ako rozprávať, ako sa správať. Vzhľad prihadzuje pár bodíkov k dobru. Neskôr vám zase pomáha zaradiť sa do kolektívu. Profesionálny poradca vám potvrdí, že overovať si čas na ruke pôsobí na zamestnávateľa dobre, kým nakúkanie do mobilu sa vyslovene nehodí. Čiže hodinky sú v podstate ako názorná položka vo vašom životopise. Hovoria o vás, že máte radi pekné alebo umelecké veci.

Mimochodom, letmý pohľad na zápästie a poznámka o čase vám umožňuje slušne ukončiť rozhovor, ak máte napríklad na pláne dôležitejšie stretnutie. Je to jemný a ohľaduplný spôsob ako niekomu povedať: „Prepáč, teraz nie je vhodný čas, neskôr.“

Naozaj kvalitné hodinky nevychádzajú z módy a nekazia sa. Časom môže dobrá značka získať práve na cene – a počiatočná vyššia investícia sa zhodnotí. Kedysi bolo zvykom, že hodinky sa dedili, no nie preto, aby ležali odložené v zásuvke. Hodinárstvo odjakživa patrilo k najprecíznejším povolaniam, kde sa najviac dbalo na presnosť a výdrž.

Ostatne, v každej práci sa niečo meria na čas. Či už investujete na burze, meriate dráhy nebeských telies, šoférujete autobus alebo zarábate betón na stavbe, čas vás vždy súri.