Malý sprievodca nákupom stolíka pod TV

Pes pred televízorom

Nákup nového televízora (pokiaľ možno s čo najväčšou obrazovkou) je ešte stále malá slávnosť. Je to nesporný kráľ obývačky, na ktorý sa uprene dívajú skoro všetky oči v domácnosti. Ale aj kráľ potrebuje svoj trón. Je dobré si ho zabezpečiť ešte predtým než víťazoslávne vybalíte z krabice televízor.

Stolík je nábytok a o nábytku sa vedú nekonečné debaty. Keby ste nechceli stolík, tak si kúpite jednoducho držiak namontovaný na stene, ale to by ste sa pripravili o možnosť vyšperkovať svoju obývačku ďaľším užitočným kusom nábytku.

Parameter číslo jedna je veľkosť. Veľká obývačka – ambiciózne plány. Menšia izba – skromnejší stolík. Väčšie však máme radi, pretože sa nám tam zmestia všetky tie skrinky od káblovky, DVD prehrávače, herné konzoly, zbierka filmov a zopár časopisov s televíznym programom. Mimochodom, k veľkosti patrí aj rozhodovanie, či chceme stolík úzky alebo široký. Voľakedy totiž boli len široké televízory – a široké stoly. Dnešné ploché obrazovky nemáme doma zase až tak dlho, žeby sme si nepamätali čo bolo v minulosti.

Praktické stolíky pod TV môžu byť rohové alebo normálne. Tie prvé šetria priestor, ale nemusia byť vôbec dizajnovo nevýrazné, práve naopak. Potom sa rozhodujete, či chcete stolík z dreva, sklenený, alebo aj iného materiálu. Ak si stolík kupujete samostatne, určite ho budete chcieť farebne aj štýlovo pripodobniť k zvyšku nábytku v miestnosti (hoci decentný čierny asi pasuje k väčšine obývačiek). Tu už je to na vás, ako ste si kupovali obývačkovú stenu – či čistú a modernú, alebo klasickú, všelijak zdobenú a známych ohurujúcu.

Zaujímavý detail je aj výška stola – zrejme sa nechcete pozerať dole ani príliš hore, predsa len krk máme len jeden. Televízia vo výške očí znamená často vo výške očí, keď ležíme na gauči. Stolíky bývajú otvorené aj so zásuvkami, tie druhé sa hodia najmä, ak ste zberatelia nepotrebných drobností a potrebujete ich „upratať“ niekde mimo pohľad.

Všimli ste si, že sme ešte nepovedali ani slovo o elektrickej zástrčke? Možno že práve táto maličkosť bude alfou a omegou vášho rozhodovania. Zástrčky bývajú totiž umiestnené v slovenských domácnostiach doslova skoro všade možne – a vy jednu potrebujete pri televízori, aby ste sa k nej ľahko dostali a a aby sa tam väčšinou zmestila aj rozdvojka. Keď váš stolík spoľahlivo zablokuje prístup k zástrčke, viete, že si vybrali zle. Preto sa netreba riadiť len cenou a eleganciou, ale aj jeho funkčnosťou.