Materiály a vlastnosti kobercov: Aký koberec si vybrať?

Koberec

Na trhu nájdete mnoho typov kobercov a materiálov, z ktorých si môžete vyberať. Koberce domácnosti zdobia zo všetkých podlahových krytín snáď najdlhšie a stále svoju výnimočnosť nestratili. Prečítajte si o tom, prečo je koberec skvelou krytinou a aký materiál by ste mali vybrať.

Prečo koberec?

– Na výber máte z mnohých štýlov kobercov, vzorov a farieb, ktoré uspokoja vkus kohokoľvek a ladia s akýmkoľvek dekorom.

– Povrch koberca pohlcuje zvuk. Aj chodenie po ňom je menej hlučné ako pri podlahách s tvrdším povrchom.

– Ak zvažujete cenu ako jeden z faktorov, tak koberec sa radí medzi najúspornejšie podlahové krytiny.

– Koberec je skvelým izolantom. Je tiež teplý, príjemný na dotyk a chôdzu, čo oceníte najmä v zimnom období.

– Koberec je nekĺzavý, aj preto sa radí medzi bezpečné podlahové krytiny. Navyše tlmí pády, čo ocenia najmä menej mobilné osoby.

Aké materiály kobercov poznáme?

Pri výbere vhodného koberca zvážte, do akej miestnosti by ste ho mali položiť. Na trhu najčastejšie nájdete tieto možnosti:

Nylon

Nylon sa radí medzi najtrvanlivejšie a najodolnejšie kobercové vlákna. Poniektoré typy kobercov sú aj špeciálne ošetrené a je na nich aplikovaná ochranná vrstva proti škvrnám. Koberec sa hodí do domácností so zvieratkami aj deťmi. Je skvelou voľbou pre tých, ktorí sa radi bavia a môžete ho položiť do miestnosti s hustou premávkou alebo na schody.

Polyester

Polyester sa môže pýšiť svojím luxusným vzhľadom a širokou škálou farieb a štýlov, ktorú má k dispozícii. Hodí sa do každej domácností. V prípade, že nemáte záujem o meraný koberec, môžete siahnuť po kusovom koberci, ktorý sa bude krásne vynímať napríklad v obývačke alebo spálni. V prípade, že sa rozhodnete pre kusový koberec do obývačky, siahnite radšej po koberci s kratším vlasom.

Vlna

Nejde o častý variant najmä kvôli vyššej cene. Ide však o unikátny kúsok obľúbený najmä pre svoju prírodnú krásu. Vlnený koberec je prirodzene odolný, môžete ho ale ľahko zašpiniť, preto nie je vhodný k malým deťom. Na druhej strane je ale trvácny, vlna si udrží svoj vzhľad po naozaj dlhú dobu.

Odolnosť koberca

Faktor, ktorý by ste v žiadnom prípade nemali zanedbať. A to hlavne v prípade, že máte domáce zviera alebo deti.

Nech sa už rozhodnete akokoľvek, vyberte si koberec, ktorý do vašej domácnosti zapadne nielen po praktickej, ale aj estetickej stránke. Tak, aby ste sa doma cítili čo najpohodlnejšie a najpríjemnejšie.