Monitor dychu: nočný strážca vo výbavičke novorodenca

Spiace bábätko

Syndróm náhleho úmrtia dojčiat je veľký strašiak, najmä u neskúsených prvorodičov. Monitor dychu možno nie je vždy nevyhnutný, no pre pokojné nervy rodičov má veľký význam. A nakoniec – môže pomôcť odhaliť, že niečo nie je s batoľatom v poriadku. Nielen spomínaný syndróm, ale trebárs zabehnutý zvratok alebo malý nevšimnutý predmet.

Je pravda, že náhlych nočných úmrtí bez zjavnej príčiny je na svete veľmi málo – novorodencovi hrozia štatisticky skôr iné nehody. Ale monitor dychu je aj tak skvelá pomôcka. Na deťoch by sme šetriť nemali, obzvlášť na tých najmenších a najkrehších. Monitor dychu či už vo forme podložky so senzorom alebo zariadenia pripínanom na plienku je výbornou nadstavbou k domácim vysielačkám, ktoré monitorujú iba zvuky v okolí postieľky.

Bábätko je najzraniteľnejšie do prvého roka života. Neznamená to, že musíme zakaždým panikáriť, keď trochu zakašle, no poznáme niekoľko rizikových faktorov, pri ktorých sa kúpa monitoru dychu odporúča. Napríklad ak má novorodenec príliš malú váhu alebo sa narodil predčasne, či musel byť dokonca umiestnený v inkubátore. Pri zdravotných komplikáciách novorodenca vám ho pravdepodobne odporučia.

Ďalším rizikovým faktorom sú zdravotné problémy u rodičov alebo súrodencov, poprípade nezdravá životospráva matky. Nuž a samozrejme, zdravotné problémy dojčaťa znamenajú automaticky zvýšenú pozornosť… Rovnako ako napríklad ak je matka veľmi mladá tínedžerka alebo má dvojičky či trojičky. Najlepšie je o týchto veciach sa poradiť rovno v pôrodnici s lekármi.

Poctivý monitor dychu neobmedzuje pohyb novorodenca a najmä nevyvoláva falošné poplachy (spustený alarm môže mať až 85 decibelov v blízkosti kontrolnej jednotky prístroja). Mal by byť nastavený tak, aby spustil zvukový či vizuálny alarm až potom, čo sa dych batoľata preruší na čas asi dvadsať sekúnd, poprípade sú v dychu príliš veľké odchýlky a nepravidelnosti od normálu (senzor zaznamená bežný dych konkrétneho novorodenca a potom vie, či dýcha príliš rýchlo alebo príliš pomaly).

Monitor by nemal vyžarovať škodlivé žiarenie a nemal by sa rušiť s inou elektronikou v dome. V postieľke by však nemali byť pružiny alebo iné kovy. A čo je najlepšia správa? Je možné si ho vybaviť v zdravotnej poistovni zdarma – nie vždy, ale dá sa to. Dobrá správa je aj, že monitor nie je vôbec  jednorazová záležitosť, prakticky sa dá požičiavať iným rodičom alebo ho použiť pri ďalších deťoch, poprípade predať v bazári. Monitory dychu sú výborní pomocníci a dobrá investícia – vkladáte peniaze do svojej rodiny a svojho pocitu, že je všetko v poriadku.