Myslite na svoju chatu aj mimo sezónu. Poistenie rekreačného objektu sa oplatí

Chata

Cez zimu si vašu chatu alebo chalupu veľmi neužijete, o to viac sa na ňu pravdepodobne tešíte, až príde jar a prvé pekné počasie. Aby vás po príchode nečakalo nepríjemné prekvapenie, myslite na ňu aj teraz a poistite ju rovnako ako vašu domácnosť. Ako dokazujú čísla z policajných štatistík, opustené rekreačné objekty sú cez zimné mesiace veľkým lákadlom pre nenechavé zlodejské ruky. Zazimovaný objekt tiež ohrozuje nepriaznivé počasie, lesná zver a vyčíňanie prírodných živlov. Škody na majetku vám pomôže zmierniť dobre nastavená poistka.

„Cez zimu sú chaty a chalupy vystavené mnohým rizikám, od zlodejov cez prírodné živly až po lesnú zver. Rozhodne odporúčame poistiť rekreačný objekt ako nehnuteľnosť aj domácnosť. Poistenie nehnuteľnosti ako také kryje stavbu samotnú a chráni vás napríklad pred požiarom. Poistenie domácnosti kryje vybavenie chaty alebo chalupy a ochráni vás pred vykradnutím. Poistky nebývajú drahé vzhľadom k nižšej hodnote nehnuteľnosti a začínajú na niekoľkých desiatkach eur za rok. Ak máte chatu na samote, pravdepodobne zaplatíte o niečo viac. Aj tak sa to ale oplatí, budete mať aspoň pokoj, že je váš majetok zabezpečený. A aj v prípade nepríjemností vás poistenie rekreačnej nehnuteľnosti ochráni a vzniknutú škodu vám vyrovná, bez toho aby ste s tým mali starosti, „odporúča Aleš Rothbarth, špecialista na poistenie z internetovej spoločnosti Klik.sk, ktorá sa zaoberá porovnávaním ponúk a cien komerčného poistenia na trhu.

Zároveň si tam môžete poistenie rovno aj na pár kliknutí dojednať. Spôsobom, ako poistku zlacniť, je nastaviť si vyššiu spoluúčasť. Zvážte prípadne, aké ďalšie pripoistenia budete potrebovať.

Ako poistku na rekreačný objekt nastaviť?

Pamätajte, že škody vám pomôže zmierniť len vhodne nastavená poistka. Väčšina poistných produktov na trhu sa v základnej verzii nelíšia a svojím rozsahom krytia sú si podobné. Rozdiely prichádzajú až s rozšíreným plnením, kedy si volíte nadstavbové pripoistenia.

„Majiteľom rekreačných objektov by som tiež pri uzatváraní poistky veľmi odporučil sústrediť sa na poistné výnimky, aby si ušetrili neskoršie rozčarovanie. Situácie, na ktoré sa poistka nevzťahuje, sú totiž hlavným meradlom toho, či a prípadne akú sumu vám poisťovňa v prípade vzniknutej škody vyplatí. Dôkladne preskúmajte, čo všetko je obsiahnuté v základnej poistke. Niekedy sa stáva, že do základu poisťovňa nezahrnie v zime vcelku bežné riziká ako mrazom popraskané vodovodné potrubie či poškodenie strechy vplyvom nadmernej záťaže snehu. Nad rámec základného poistenia je tiež často potrebné pripoistiť priľahlé stavby ako kôlne, garáže a záhradné stavby, „radí Aleš Rothbarth z Klik.sk.

Často tiež majitelia chát alebo chalúp robia tú chybu, že svoj objekt dostatočne nezabezpečia. Dojednajú si nepriestrelnú poistku a na kvalitný zabezpečovací systém objektu už nemyslia. Odborníci v takom prípade varujú, že treba nehnuteľnosť zabezpečiť tak, ako to poistka vyžaduje. Je spravidla potrebné tým vyššie zabezpečenie, čím vzdialenejšia je poloha objektu od obce alebo osídlenia.