Mýty o elektrobicykloch, ktoré nie sú pravda

Elektrobicykel

Bicykle na elektrickú energiu sa momentálne rýchlo rozvíjajú. To čo platilo o nich včera už nemusí platiť dnes.

V každom prípade sú elektrobicykle populárne a prakticky už pokrývajú všetky druhy bicyklovania ako tie klasické – dokonca sa objavujú aj v športe. Takže ktoré sú to vlastne mýty, ktoré teraz vyvrátime?

  1. Potrebujete vodičák. Vodičské oprávnenie by ste potrebovali iba na niektoré extrémne bicykle s obrovskou baterkou a veľkou rýchlosťou. Väčšina elektrobicyklov sa montuje skrátka tak, aby to boli stále bicykle a nie mopedy.
  2. Elektrobicykle sú drahé. Čím viac sa rozširuje portfólio dostupných modelov na trhu, čím viac je výrobcov, predajcov a užívateľov – tým viac náklady klesajú. Už neplatí, že sú elektrobicykle drahšie ako motorky – ostatne, nie sú to zase až také komplikované zariadenia. Stačí len poriadne hľadať  v ponuke a nájdete rozumný kompromis. Treba si uvedomiť, že bicykel si nekupujete na pár mesiacov, je to dlhodobá investícia.
  3. Nezoženiete servis. Je trochu nelogické, žeby existovala taká veľká a nezplnená diera na trhu. Samozrejme, tam kde vzniká dopyt po opravároch, tam sa objavia šikovní zruční ľudia, ktorí sa vyznajú v bicykloch aj v elektronike – a väčšina zariadenia sú aj tak klasické bicyklové diely.
  4. Nehodia sa na cestu do práce. Práve naopak, elektrobicykle sú oveľa lepšie ako klasické bicykle – nemusíte sa na nich spotiť tak, že potrebujete sprchu. O tom je technológia – infrasauna tiež nie je o spotení sa, ale má pritom benefity ako klasická sauna.
  5. Nemajú veľký dojazd. Dojazd sa udáva v kilometroch, ktoré je schopné zvládnuť batéria na jedno nabitie – napríklad 20, 40 alebo 80 kilometrov. To nie je vôbec málo. Nuž – a elektriku na jazdu predsa nepotrebujete. Na klasický „manuálny“ chod sa môžete vydať hoci na cestu okolo Európy.
  6. Nie sú bezpečné. Nebezpečné bicykle by sa v Euróskej únii asi dlho neohriali, spustila by sa proti nim kampaň a výrobcovia by nekvalitu neprežili. Nie, normy sú prísne a bicykle sú vyrábané kvalitne.
  7. Jazda v daždi im škodí. Utesnenie elektroniky je veľmi dôležité – nikto predsa nechce bicykel len do krásneho počasia, sem-tam s nejakou vlhkosťou musí rátať jazdec aj výrobca mestského bicykla. A tie horské musia byť odolné už len z názvu.
  8. Sú len pre lenivcov, čo podvádzajú svoje telo. Podporuje motorizácia lenivosť? A že dôležitý športový efekt sa na elektrobicykle vytratí? Môžete sa na to pozrieť aj z opačnej strany – elektrobicykel si kúpi človek, ktorý tomuto spôsobu dopravy predtým vôbec neholdoval a prepadne mu.