Ak ste unavený, podráždený a ťažko sa zotavujete z choroby možno trpíte nedostatkom jódu. Nedostatok jódu sa prejavuje aj poruchami štítnej žľazy, spomalením reflexov, suchou pokožkou a môže spôsobovať aj podstatne závažnejšie zdravotné problémy. Hlavne u ešte nenarodených detí to môžu byť rôzne vývojové a rastové poruchy. Prísun potrebnej dávky jódu vám pomôžu zabezpečiť nie len lieky, ale aj vhodná strava.
Jódová voda
Jedným z hlavných zdroj jódu pre váš organizmus môže byť jódová voda. Pitie minerálnej vody s obsahom jódu vám pomôže doplniť jeho deficit a zabrániť tak zdravotným ťažkostiam. Všetkého ale veľa škodí a tak aj jódovú vodu treba užívať s mierov. To platí aj pri všetkých ostatných výživových doplnok. Jód v lekárni nájdete vo forme už spomínanej vody, aj vo forme tabletiek. Ohľadom užívania sa držte odporúčaného dávkovania, prípadne sa poraďte v lekárni alebo so svojím lekárom.
Organický jód
Organický jód je v prírode veľmi vzácny. Táto forma jódu je vysoko aktívna a nedá sa ňou predávkovať. Keďže ide o organickú formu, nachádza sa v rastlinách a živočíchoch. Organický jód môže nájsť v rastlinných olejoch alebo tukoch, ktoré sú organicky viazaný jód obohatené. Vyskúšať môžete tekvicový alebo rybí olej s jódom.
Jód v potravinách
Prirodzeným zdrojom jódu sú samozrejme aj rôzne potraviny. Pri varení je vhodné používať jódovanú soľ, aj keď s ňou treba narábať opatrne kvôli obsahu sodíka. Bohaté na jód sú aj morské ryby, vyhnúť by ste sa ale mali tým mrazeným, pretože obsahujú len minimálne množstvo jódu oproti tým čerstvým. Ak ste vegetarián, alebo by ste si jód radšej doplnili konzumáciou ovocia a zeleniny, máme aj pre vás niekoľko tipov. Jód obsahujú maliny, ríbezle, višne, citrón, ale aj cesnak a cibuľa. Ak máte radi bylinky, tak bazalka je tou pravou na doplnenie nedostatku jódu.